23 שנה לרצח הרב כהנא, "מנהיג אמת"

בירושלים נערכה אמש (חמישי) אזכרה לרב מאיר כהנא שנרצח בידי מחבל במהלך סיור בארצות הברית לפני 23 שנה.

אורלי הררי , כ"א בחשון תשע"ד

הרב כהנא הי"ד
הרב כהנא הי"ד
פלאש 90

באיחור של יומיים התקיימה אמש (חמישי) האזכרה השנתית לרב מאיר כהנא הי"ד.

הרב כהנא נרצח בסיום נאום שנשא במנהטן בידי מתנקש ערבי שהתחפש ליהודי חרדי בערב י"ח בחשון תשנ"א (5 בנובמבר 1990).

כבר 23 שנים מציינים תלמידיו ומוקירי זכרו את יום הרצח, בשורה של אירועים שהמרכזי שבהם הוא האירוע שמתקיים באולם היכל דוד בירושלים. "זה האולם היחיד בירושלים שלא מעסיק ערבים", אמרו המארגנים.

האירוע שנמשך כשלוש שעות מחבר אליו כמידי שנה כאלף איש. לצד בני המשפחה ניתן לראות שם מידי שנה, את עו"ד רחמים כהן, ד"ר חגי בן ארצי, רבנים, חרדים, חילונים, סטודנדטים, נוער גבעות, וציבור עצום מכל רחבי הארץ.

אחד המשתתפים, כתב את התרשמותו לאחר האירוע, כפי שניתן היה לראות ברשתות החברתיות, "אני רוצה להודות על העצרת המרגשת והמחזקת אך למי להודות ובאיזה סדר? למארגנים או לדוברים אולי למשתתפים הרבים? אז החלטתי להודות לאנטי גיבור ,למי שבגללו אני חלק מהתנועה, אבל גם הם רבים, הערבים שלא מוכנים לעבור לארצות ערב או לעונש שלנו חנין זועבי שמקיימת את הקללה: 'והגר בקרבך יעלה מעלה מעלה', או ליהודים שמסרבים לראות ולשמוע את האמת.

מאמר משמיץ באחד מאתרי האינטרנט הביא אותי להחלטה לתרום את הכישורים שלי להפצת מורשת הרב, כמה ימים אחרי הכתבה נפגשתי עם בנצי והוא הביא לי שלושה ספרים שפתחו בפני את הרעיון היהודי. עד אז לא ידעתי שיש בכלל רעיון חשבתי רק שצריך לשנוא את הערבים. אני זוכר לפני 15 שנה סבא שלי אמר לי 'תדע לך שלא העצרות של אגודת ישראל שחררו את יהודי רוסיה, אלא הפרובוקציה של הרב כהנא' לא הבנתי על מה הוא מדבר".

עו"ד איתמר בן גביר שהנחה את האירוע דיבר על הגעגוע למנהיגות של הרב כהנא ועל חסרון של מנהיג אמת.  חברו ברוך מרזל דיבר על המשך הפעילות לאורך כל השנים מאז הרצח וגם על המעורבות במערכת הבחירות לרשויות המקומיות.

שאול חלפון ששירת יחד עם אריאל שרון, הוצג כדגם של 'נער גבעות', כהוכחה לכך שלמסירות למען ישוב הארץ אין מגבלות גיל. הוא עלה לבמה נשען על מקל, והלהיב את הציבור.

חבר מועצת העיר ירושלים החדש, אריה קינג, התקבל בכבוד ובמחיאות כפיים על רקע הישגו בבחירות המקומיות השבוע.

"אני פוגש פה את מי שאיתנו במאבקים על 'ירושלים מאוחדת', את אלו שאיתנו בבית צפפה, בית חנינא שער המזרח, שמעון הצדיק ועוד ועוד. כמענה לצפיפות והמון הקהל שגדש את האולם ואת מבואותיו, הוא הבטיח: 'בשנה הבאה תגישו בקשה ואני אדאג לתקצב את האירוע החשוב הזה באצטדיון טדי', הבטיח קינג.

כמו כל שנה מאז הרצח דואגים משפחתו ותלמידיו להוציא ספרים חדשים. השנה עמדו בדוכנים שני ספרים חדשים. הספר, 'שמע יהודי שמע עולם', שכתב הרב כהנא לפני למעלה מארבעים שנה, ותורגם עתה לעברית. ספר שאלפי יהודים מעידים שהם חזרו ליהדותם ועלו לארץ בזכות קריאת בו. כמו כן יצא לקט מדברי הרב כהנא, אמרות קצרות בשם 'פניני הרעיון', בעריכת הרב בנצי גופשטיין.

במוקד האירוע - סרטים המוקרנים מידי שנה בהם שבים ורואים את הרב כהנא, בנאומים, בעצרות עם ובאמירות שככל שנוקפות השנים נשמעות אקטואליות יותר, אומרים המארגנים לערוץ 7.

בין לבין נשמע נאום מרגש של יצחק וסרלאוף, נציג דור ההמשך, שנולד לאחר רצח הרב כהנא, אך עוסק היום בללמוד וללמד את משנת הרעיון היהודי.

את הערב חתם ד"ר מיכאל בן ארי, שהדגיש שמבחן של מנהיג ואידאולוגיה הוא משוכת זמנם. כשהוא פונה לקהל "אתם, שחלקכם הגדול לא הכיר את הרב כהנא, ההוכחה שלא מדובר בהערצה לאיש, או לאידאולוגיה חולפת או שמא למצליחן זמני. אתם ההוכחה שמדובר ברעיון. כי הדבר היחיד ששיני הזמן לא יכולים לו, הוא הרעיון שדבק באמת. לעיתים הוא למעלה ולעיתים הוא מובס. אך לא ניתן לחסל אותו". הוא הזכיר את הצומת שעמדו בו הוא וחבריו לפני שנה: יכולנו להתפשר להיות ב'בית שיש בו מקום לכולם'. אך לאבד את הדרך. מתוך האחריות, העדפנו את הדרך. איבדנו את המכונית אך נשארנו עם המפה, הרובה היחידה להגיע אל היעד, אמר חבר הכנסת לשעבר בן ארי.

האירוע הסתיים בשירת התקווה ואני מאמין.