בסוף גם הסורים יודעים: עדיף טיפול ישראלי

עומדות בפניהם אופציות חלופיות בטורקיה ובירדן אבל הפצועים הסורים מעדיפים את ישראל למרות החשש הקמאי מ"האויב הציוני".

שמעון כהן , כ"ד בחשון תשע"ד

סוריה
סוריה
רויטרס

שוב ושוב אנו מדווחים על פצועים סורים המגיעים לטיפול בבתי חולים ישראליים ומוחזרים לארצם כעבור תקופה כזו או אחרת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר אוסקר אמבון, מנכ"ל המרכז הרפואי זיו בצפת, המרכז שטיפל בסורים הפצועים.

בראשית דבריו מציין הד"ר אמבון כי להערכתו הפצועים אכן מתרשמים כי הטיפול אותו הם מקבלים מגיע מתוך גישה הומניטארית ולא מתוך אינטרסים פוליטיים או מדיניים כאלה ואחרים. הוא מציין כי הפצועים המגיעים לבית החולים הישראלי הם פצועים שפציעתם קשה מאוד, "מקרי חירום וחלקם מגיעים בסכנת חיים"

עוד מוסיף ד"ר אמבון כי הפצועים הסורים מבקשים להגיע לבתי חולים בישראל מתוך הכרה ביכולת הרפואית הישראלית לעומת החלופות בירדן או בטורקיה. עם זאת הוא מציין כי "אני לא אומר שכולם יוצאים אוהבי ישראל... אנחנו מטפלים בהם כמי שאמונים על טיפול בבני אדם הזקוקים לעזרה דחופה".

אמבון מציין ומזכיר כי בעודנו מדברים מתחוללת בסוריה מלחמת אחים אכזרית ביותר בה אזרחים תמימים היושבים בבתיהם מופגזים. כשזו המציאות עובדת היותה של ישראל אויב אינה עולה על סדר היום כאשר הם מגיעים לטיפול בישראל.

אמבון מספר כי חלקם של המטופלים חוששים לחזור לארצם מחשש שיבולע להם על הטיפול שקיבלו בישראל ומחשש שיהיה מי שיחשוד בהם שכעת יהפכו למעין מרגלים לטובת ישראל. עוד הוא מציין כי הפצועים שבים לסוריה מבלי לדעת לאיזו מציאות הם חוזרים ומי נותר בחיים מבני משפחותיהם.

את ההחלטה איזה פצוע ייכנס לישראל ואיזה לא מותיר ד"ר אמבון לצה"ל שעד כה העביר לטיפול הישראלי 145 פצועים שהמאפיין העיקרי שלהם הוא מצבם הקשה והיותם תושבי האזור הקרוב לגבול עם ישראל.

באשר לסיכוי שפצועים אלה יהפכו לגורם מתווך ומגשר בעתיד בין העמים, אמבון מסופק אם הדברים יוכלו להתרחש מהר כל כך. הוא מזכיר שניסיון העבר באירופה מלמד שחלפו שנים רבות עד שהתבצע תהליך שכזה בו עמים שינו את יחסם ארוך השנים לעמים שנחשבו עד כה כאויב מר.