היחסים בין הרב גורן לרב עובדיה

בנו של הרב גורן לערוץ 7: היחסים בין אבא לרב עובדיה היו טובים. על התקופה הקשה אמר הרב עובדיה, "אנשים רעים סכסכו אך התגברנו".

ישי קרוב , כ"ה בחשון תשע"ד

הרב שלמה גורן והרב עובדיה יוסף
הרב שלמה גורן והרב עובדיה יוסף
לע"מ

19 שנים חלפו מאז הלך הרב שלמה גורן לעולמו ובראיון לערוץ 7 סיפר בנו, רמי גורן על האבא שאמת היתה נר לרגליו, על היחסים עם הרב עובדיה יוסף ועל יחסו לצה"ל.

גורן הבן סיפר כי אביו היה מרוצה מכך שהצבא עומד כצבא עצמאי יהודי והזכיר את מלחמתו על כך שלא תהיה הפרדה בין חיילים דתיים ללא דתיים ובניגוד לדעת הרוב שרצו שיהיו גדודים של דתיים עם כשרות ותפילה וגדודים של חילוניים ללא שום כשרות.

על שחרור המחבלים סיפר רמי גורן כי כי לפני עיסקת ג'יבריל שיגר ראש הממשלה דאז יצחק רבין שאלה לרב גורן וביקש את דעתו בעניין, "הוא היה תקיף מאוד נגד שחרור מחבלים וחשב שזה יעלה לנו בדמים רבים".

גורן ציין כי היחסים בין הרב גורן ליצחק רבין היו מאוד מורכבים, "אבא היה מתנגד תקיף וקולני נגד הסכמי אוסלו ולפני שהוא נפטר הוא יצא בראיון תוקפני נגד רבין ולמרות זאת בכנס שהתקיים ישב אבא באמצע השורה השניה ורבין הגיע לדבר וכשראה את אבא שלי הוא עצר, נכנס פנימה לשורה השניה ושאל לשלומו ורק לאחר מכן עלה לבמה". עוד סיפר גורן כי למרות ההתנגדות התקיפה וחילוקי הדעות בנושאים הפוליטיים מבחינה אישית, היתה ביניהם אהבה, "רבין הגיע לנחם אותנו ומאורח יותר סיפרה לי לאה רבין שהיא לא רצתה שהוא ילך לנחם כי הרב גורן היה כל כך נגד בעלה. רבין אמר לה 'אל תמנעי ממני ללכת לנחם כי לרב גורן אני נותן את כל הכבוד".

על היחסים עם הרב עובדיה, מחלק גורן הבן לשלושה שלבים: השלב ראשון - הרבנות בתל אביב, החלק שני - תחילת כהונתם כרבנים הראשיים והשלב השלישי זה המשך הכהונה, "בתל אביב הכל היה בסדר גמור, בתחילת כהונת הרבנים הראשיים היה מתח שלא ברור מאיפה הוא נבע והיתה ביניהם מלחמה קשה מאוד".

הוא הסביר כי שניהם היו אנשי אמת והלכה והיו פוסקים מה שהם רואים לנכון. הוא ציין כי בהמשך הרב עובדיה אמר כי "אנשים רעים סכסכו בינינו אבל אחר כך התגברנו על זה וחיינו באהבה אחווה שלום ורעות".

עוד סיפר רמי גורן כי תמיד הרב עובדיה נענה לבקשת המשפחה לבוא לדבר בכנס כזה או אחר על תורתו של הרב גורן, "פעם דיברתי עם אחד המזכירים והוא אמר לי שיש לרב עובדיה אירוע נוסף אך הדגיש שהוא לא יודע מה הם יעשו עם האירוע השני אבל הרב אמר שאם זה הרב גורן אנחנו באים".