לראשונה: תושבי דרום תל אביב עתרו לבג"ץ

כמאה תושבי דרום תל אביב יחד עם המרכז למדיניות הגירה ישראלית עתרו לבג"ץ נגד שחרורם של המסתננים לרחובות דרום תל אביב

עוזי ברוך , כ"ו בחשון תשע"ד

מסתננים
מסתננים
צילום: פלאש 90

רגע לפני שחרוררם של אלפי מסתננים שוב לרחובות תל אביב הגישו עמותת "איתן – מדיניות הגירה ישראלית" ותושבים מדרום תל אביב עתירה לבג"ץ נגד שחרורם הצפוי של המסתננים לרחובות דרום תל אביב, על פי החלטת בג"ץ.

בעתירה מבקשים העותרים מבג"ץ לעצור את שחרוררם לחופשי, לרחובות דרום תל אביב, של אלפי מסתננים. בעתירה הם מציינים כי התושבים חוששים להסתובב ברחובות בשעות היום ונמנעים מלהסתובב שם עם רדת החשיכה. ריכוז המסתננים הגדול גורם לתופעות עברייניות קשות המתרחשות גם בתוך אוכלוסיית המסתננים וגם כלפי התושבים באזור.

עוד צויין כי התושבים ברחובות סובלים מחטיפת טלפונים סלולריים מידיהם וגם אמצעי ההתגוננות של טמינת הסלולריים בתיקים לא מסייעת שכן גם תיקים נחטפים מן התושבים ברחובות.

"נשים ונערות הנאלצות להסתובב ברחוב, פורקות תכשיטים ושעונים מעצמן טרם יציאתן לרחוב על מנת להפחית ככל הניתן את הסיכוי שיותקפו וישדדו. התושבים מותקפים ללא כל סיבה ואף עדים לתופעות רבות של אלימות בין המסתננים לבין עצמם. תגרות, תקיפות אלימות, מריבות שיכורים ומריבות על רכוש שהופכות אלימות ומאלצות את התושבים לברוח ממוקדי האלימות על מנת שלא להיקלע למריבות לא להם".

עוד נאמר כי "מקרי אונס רבים אירעו בשנים האחרונות באזור וכן אירעו ניסיונות אונס רבים. רמת הביטחון של התושבים בכלל ושל הנשים והנערות שביניהן ירדה מאד ואינה  מאפשרת להן להסתובב עם רדת החשיכה ללא ליווי באזור זה של דרום תל אביב. העותרים מציינים כי המצב היום אינו מאפשר לילדים להסתובב ברחובות, ללכת או לחזור לבד מבית הספר ובוודאי שלא לשחק ברחוב.

בסיום העתירה נאמר כי "חזקה על משרדי הממשלה ועל היעוץ המשפטי לממשלה כי עבודת המטה הנערכת מקיפה ביותר, אולם העותרים חוששים ממצב בו ישוחררו כמויות גדולות של מסתננים בטרם תסתיים עבודת המטה, וייקבעו עובדות בשטח שלא ניתן יהיה לבטלן בקלות".