תושבי דרום ת"א: תמורת 5,000$ נעבור לנגב

הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים התכנסה היום לשם קבלת דיווח מאת רשות ההגירה בנושא הטיפול במסתננים.

חזקי ברוך , כ"ו בחשון תשע"ד

דרום תל אביב
דרום תל אביב
צילום: פלאש 90

הוועדה המיוחדת לבחינת בעיית העובדים הזרים התכנסה היום לשם קבלת דיווח מאת רשות ההגירה בנושא טיפול הרשות בבקשות מקלט של המהגרים וההיערכות ליישום פסיקת בג"צ.

נציג רשות ההגירה עו"ד דניאל סלומון אמר כי הממשלה שוקלת להקים מתקן שהייה פתוח למהגרים. אולם אין כוונה להתיר להם לעבוד עקב ההשלכות והמסר השלילי שבמתן אישורי עבודה למסתננים.

יו"ר הוועדה ח״כ מיכל רוזין השיבה, ״מתקן שהייה פתוח שיש בו מסדרי ערב וספירת ראשים, שלכלואים בו אסור לעבוד ומנוהל על ידי שב״ס, נשמע כמו כלא. אנחנו נמתין לתזכיר חוק של הממשלה שיוגש בשבוע הבא, על מנת לבחון את הפתרון, את זמן השהייה במתקן, את הדאגה לצרכי השוהים בו״.

נציג איגוד חברות הניקיון מר אילן שמעוני אמר, "בין גדרה לחדרה חסרים לנו כ-10,000 עובדים בענף. לדבריו, יש כשל שוק בענף הניקיון". שמעוני הציע לשלב את העובדים הזרים בענף.

נציג התאחדות המלונות מר יואב בכר אמר כי ענף המלונאות מעסיק היום כ-3,000 עובדים במקצועות המלונאות. נציג ארגון הקבלנים אמר כי ענף הבנייה משווע לכ-20,000 עובדים. אולם רק עובדים שיוכשרו לעבוד בבנייה.

ח"כ איילת שקד שאלה את נציגת משרד המשפטים "רחובות תל-אביב מלאים במסתננים שנוהגים ללא רישיון נהיגה. הם מסכנים את הציבור! מדוע לא עושים איתם כלום? האם נהיגה ללא רישיון לא מהווה עבירה המצדיקה העברה למתקן ?"

בתגובה לפרסומים כי המדינה מתכוונת להציע למסתננים 5,000 דולר בתמורה לעזיבתם את הארץ, אמר נציג תושבי דרום תל-אביב מר עובד חוגי "תנו לתושבי דרום ת"א ,5000 דולר, כולם יעברו לגור במתקנים בנגב".

ח"כ דב חנין אמר כי הממשלה מקפידה לעשות את כל הטעויות האפשרויות. אבדתי תקווה בממשלת ישראל ! חנין הציע ליו"ר הוועדה לקחת יוזמה ולהציע מדיניות. אולי, אם נבוא לממשלה עם חבילה כוללת, הממשלה תתעשת. לדבריו, גם במשטרה סבורים שצריך לאפשר למהגרים לעבוד.

ח"כ רוזין סיכמה את הדיון ואמרה "הוועדה בראשותי תגיש לממשלה תוכנית תעסוקה, שתעסוק בנושא רווחה, חינוך, ביטחון הפנים, וגם להגברת ההגנה על זכויות מבקשי המקלט. כרגע אף צד לא מקבל מענה הולם. יש למצוא פתרון למצבם, ולטובת תושבי דרום תל אביב והמדינה כולה".