על המעמד המשפטי של יהודה ושומרון

כנס מיוחד של מרכז 'אדם ואדמה' מתקיים הערב ובו ידונו על המעמד המשפטי של ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

יוני קמפינסקי , כ"ו בחשון תשע"ד

הרי שומרון
הרי שומרון
צילום: פלאש 90טוען....

מרכז "אדם ואדמה – לציונות, משפט וחברה" מיסודה של תנועת רגבים מקיים הערב (רביעי) כנס ציבורי בו יוצג פרי הבכורים: ספר מאמרים משפטיים, ראשון מסוגו, על ההתיישבות ביו"ש והמשפט הבינלאומי.

בשנים האחרונות היו אולמות בתי המשפט, ובעיקר בבית המשפט העליון, זירות קרב עיקריות במאבק הפוליטי בין הימין לשמאל. מערכת המשפט היתה זו שהחליטה בפועל על עתידם של היישובים עמונה, מגרון וגבעת האולפנה.

בעקבות ההבנה כי הרכיב המשפטי נוטל חלק נכבד במאבק על ההתיישבות היהודית ביו"ש, הוקמו בשנים האחרונות מספר עמותת משפטיות הפועלות לקידום סדר יום משפטי ציוני. ההתמודדות המתמשכת בזירה המשפטית נוכח עתירות ארגוני השמאל נגד יישובים רבים ביהודה ושומרון, או החרם הבינ"ל שיזם האיחוד האירופי, ביסס את ההשערה הגורסת כי השיח המשפטי הדומיננטי במדינת ישראל עוין את ההתיישבות.

הדבר לא קרה מאליו. במשך עשרות שנים ביצעו ארגוני שמאל מסע דה-לגיטימציה משפטי שיטתי להתיישבות תוך שהם מקבעים בתודעה הציבורית והמקצועית כי ההתיישבות היא מפעל בלתי חוקי, ואף כפשע מלחמה, בראי המשפט הבינלאומי.

מול ארגוני השמאל המתוקצבים בנדיבות על ידי מדינות אירופה, הוקם "מרכז אדם ואדמה -לציונות, משפט וחברה", במטרה לקדם ולפתח שיח משפטי שיבסס את המעמד החוקי והמשפטי של יהודה ושומרון. המרכז רואה עצמו כפלטפורמה ציבורית ומקצועית שיעודד כתיבה ועיסוק משפטי ואקדמי בסוגיות משפטיות שקשורות ליו"ש על נושאיו השונים.

כצעד ראשון משיק מרכז אדם ואדמה ספר ביכורים על דיני המקרקעין והמשפט הבינלאומי ביהודה ושומרון.

את הספר ערכו ד"ר הראל ארנון וד"ר חגי ויניצקי והוא מרכז מספר מאמרים יסודיים הנוגעים למעמדם של שטחי יהודה ושומרון. בין כותבי המאמרים פרופ' חיים זנדברג, אל"מ (מיל') דניאל רייזנר, פרופ' טליה איינהורן, ועוד חוקרים רבים ומגוונים.

כאמור המרכז והספר יושקו בכנס מיוחד שיתקיים במשכנות שאננים בירושלים הערב (30.10). את ההרצאה המרכזית ישא אל"מ (מיל') דניאל רייזנר, לשעבר  ראש מחלקת הדין הבינלאומי בפרקליטות הצבאית ויועץ לראשי ממשלה במגעים המדיניים בין ישראל לרשות הפלסטינית.

ד"ר הראל ארנון, עורך הספר, מציין כי הספר מבקש להוות אבן דרך במחקר המשפטי המקצועי הנוגע ליהודה ושומרון.  התחום הזה, למרות מורכבותו, די הוזנח על ידי חוקרים ואנשי אקדמיה.  אנחנו מנסים להתחיל למלא את החסר, מבלי לוותר על מקצועיות, ירידה לפרטים ומחקר מהשורה הראשונה, ועל הדרך, גם להתמודד עם כמה תובנות משפטיות רווחות שמבטאות יותר שאיפות פוליטיות מאשר משפטנות אמיתית".  

ד"ר חגי ויניצקי, ממכללת שערי משפט אמר כי "בשנים האחרונות אנו עדים למחלוקות רבות סביב סוגיות הקשורות לדיני המקרקעין והמשפט הבינלאומי ביהודה ושומרון. מאחר שהספרות המשפטית העדכנית בנושא זה היא דלה ביותר, ומאחר שהדין באזורים אלו מורכב מארבעה רבדי דין שונים המקשים על ההתמצאות בו, שמנו לעצמנו כמטרה להנגיש את הדין הקיים בנושאים אלו ואת הפתרונות המשפטיים למחלוקות אלו לרשות המבצעת ולרשות השופטת, תוך דיאלוג עם דו"ח ועדת לוי. אנו מקווים שהספר יחד עם דוח ועדת לוי יהווה מקור חשוב של ידע ומחקר משפטי בנוגע לסוגיות משפטיות שונות בתחום דיני המקרקעין והמשפט הבינלאומי ביהודה ושומרון".

בצלאל סמוטריץ' מנהל הפעילות בתנועת רגבים אמר כי "הקמנו את מרכז אדם ואדמה כי הרגשנו שחייבים לבסס את המעמד המשפטי של ההתיישבות בצורה שיטתית ומסודרת. להעניק לה לגיטימציה משפטית, ולהתאים את הדין שחל ביו"ש למציאות הנוכחית".

סמוטריץ' הוסיף כי "הספר מהווה את  תחילת הדרך ליצר שיח אלטרנטיבי למה שמתרחש היום, בתקווה שהוא יהפוך למקור משפטי שעורכי דין יצטטו ממנו, ובסוף גם נתחיל לראות אותו בפסקי דין. מלבד הספר מקדם המרכז  קורסים משפטיים ברוח המרכז שיילמדו במוסדות אקדמיים, הענקת מלגות מחקר לתארים מתקדמים ועוד".