"אני לא מתעסק בבכיינות"

ראש עיריית שדרות הנכנס, אלון דוידי, מצהיר כי הוא אינו מתכוון לנהל את העיר מתוך מחאות והטחת האשמות, למרות הגירעון התקציבי החמור.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ד

ניצחון מוחץ. אלון דוידי
ניצחון מוחץ. אלון דוידי
יח''צ

עם היוודע תוצאות הבחירות המקומיות, מיקדה אליה העיר שדרות תשומת לב מיוחדת, בעקבות זכייתו של המועמד אלון דוידי ברוב גורף של שישים אחוזים מול ראש העיר המכהן, דוד בוסקילה.

ראש הממשלה והשרים התקשרו כדי לברך ולזכות בתהילת המנצח, אבל דוידי מקווה שהברכות והאיחולים יבואו לידי ביטוי בעיקר ביום שאחרי, בתמיכה ובסיוע שיקבל ממשרדי הממשלה.

המחאה כמוצא אחרון

את דוידי אנחנו תופסים בתפר דק שבין פגישה לפגישה בימי החפיפה הלחוצים. עד ה 12 לחודש, מועד כניסתו הרשמית ללשכת ראש העיר, הוא מלקט כל פיסת מידע ומקפיד לפגוש את כל מי שיוכל לסייע לו בהמשך הדרך. בין פגישה עם שר לשיחת טלפון עם מנכ"ל, הוא מספר על תקופת הלימוד המורכבת שעוברת עליו: "אני אמנם מכיר את הצרכים של העיר ושל התושבים, אבל בימים שנותרו לי עד לכניסה לתפקיד אני לומד את אגפי העירייה ונפגש עם גורמים שונים. עומדת בפניי משימה לא פשוטה. אנחנו נמצאים בגירעון של כ?120 מיליון שקלים, והעובדה הזו משתקת את כל פעילות התרבות, הספורט, המתנ"סים ועוד. קיבלנו ירושה קשה, אבל יש לנו כאן הון אנושי טוב מאוד ואני משוכנע שיחד נוכל ונדע איך להניע את העגלה".

המצוקה התקציבית שדוידי מדבר עליה, זו שניצבת בפניו כמשימה ראשונה, הובילה את ראש העיר היוצא, דוד בוסקילה, לצאת למאהל מחאה מול משרד ראש הממשלה בירושלים. שם הוא האשים את הממשלה בהתעלמות מצרכיה של העיר שלו, ובקיצוצים ממה שאין לה. דוידי מעדיף סגנון אחר ומבטיח שאת המחאות ישאיר רק כמוצא אחרון: "בעבר ניהלתי לא מעט מאבקים בנושא הביטחוני. דרשנו את יציאת צה"ל למבצע 'עופרת יצוקה', ניהלנו מאבק למיגון בתי הספר והובלנו להקצאה של כ?600 מיליון שקלים למיגון בשדרות וביישובי הסביבה. כך שלהיאבק אנחנו יודעים, אבל לצאת למאהלים זה לא הכול. לזרוק את האחריות על הממשלה זה הכי קל, אבל אני רואה בכך ברירה אחרונה".

דוידי גם לא מוכן לראות בתושבי עירו תושבים שקופים בעיני הממשלה. הוא כמעט מגדיר זאת כבכיינות של השלטון היוצא בעיר: "אני לא מתעסק בבכיינות. לא זה המודל ולא זה הדגם שלנו. כראש עיר אני רוצה להעניק שירות טוב לאזרח, והמשמעות היא מנהלות שכונתיות, הקשבה לתושבים ומתן מענה ראוי. במקביל נעמוד בפרץ מול הממשלה, ולא נאפשר לה לקבל כמובן מאליו את האיום הביטחוני ששדרות נמצאת תחתיו".

"התושבים נתנו לגישה שלנו מנדט גורף, מנדט של שישים אחוזים. אף אחד לא מזלזל בתושבים ובילדים שגדלים בשדרות. כולם אוהבים את התושבים כאן, מהשרים וראש הממשלה ועד המנכ"לים שאני נפגש איתם. כולם רוצים לעזור. מי יכול לעמוד בפני ילד שעמד במשך שנים רבות בלי קסדה ובלי שכפ"ץ מול איום הקסאמים? אבל ישנם ראשי ערים שראש הממשלה הגדיר אותם שהם כמו חול ים. שופכים עליהם ים של תקציבים והכול נספג, מתפוגג ונעלם. מהתקציבים הללו צריך להצמיח תוצרים לטובת התושבים, ולכן מעבר לטיפול הראשוני בגירעונות אני מתכוון לעסוק גם בבנייה חיובית: לקיים פסטיבלים למוזיקה, להקים מעונות סטודנטים, פארק היי-טק, עזרה לכ?600 סטודנטים שנמצאים כאן וזקוקים לעזרה שלנו ועוד. יש לנו את המוטיבציה לעשות ואנחנו לא פוחדים מאתגרים", אומר דוידי.

הקמפיין האנטי דתי כשל

דוידי מקפיד להסתכל קדימה ופחות לעסוק באשמים מהעבר, אם כי כשהוא מנתח את תוצאות הבחירות שהעניקו לו רוב גורף כל כך, הוא מתקשה להימנע מפרשנות על "עצם העובדה שנכנסנו ברוב כזה. הכנסנו שלושה מנדטים למועצה שבה 13 מנדטים, בעוד דוד בוסקילה לא עבר את אחוז החסימה. הדבר מלמד על הבנה של התושבים שהיה כאן ניהול כושל וחוסר אחריות של ראש העיר. הדברים מלמדים על חוסר האמון של הציבור בדרכו של קודמי".

במסגרת קמפיין הבחירות שלו, חזר בוסקילה ותיאר תסריט אימים של התחרדות העיר ונטייה של תושביה לכיוון הדתי. דוידי משוכנע שגם הקמפיין האגרסיבי הזה היה בעוכריו של בוסקילה. "כששישים אחוזים מצביעים לראש עיר חדש, זה מלמד שתושבי שדרות לא מתעסקים ברמת הדתיות של המועמד. אין כאן את הקיטוב של בית שמש. התושבים כאן הם פסיפס של עולים וותיקים, דתיים וחילונים, צעירים ומבוגרים. האמירות הללו אולי היו שייכות לשנות השישים, ובזה בוסקילה טעה".

לאחר הבחירות קיבל עליו דוד בוסקילה את הדין, אבל עם זאת הצהיר שיהיה נכון לסייע בכל דרך כאיש ציבור. דוידי שומע את הדברים, ומזכיר כיצד במהלך קמפיין הבחירות קרא לבוסקילה לפעול יחד ולא נענה. "קראתי לו בקמפיין להצטרף ללא הכפשות, ואמרתי זאת כשעמדנו מול קמפיין קשה", הוא מזכיר. עם זאת, הוא מדגיש כי כפי שהוא מקווה לעזרתם של רבים מהעיר ומחוצה לה, הוא מקווה לראות גם את בוסקילה נרתם לעזרת העיר שלו.

את כתר ניצחונו של דוידי ניסו להניח רבים על ראשם, בין אם מהליכוד ובין אם מהבית היהודי. דוידי, איש ליכוד, לא רוצה לתייג פוליטית את הניצחון שלו. הוא מזכיר שהרשימה שלו מורכבת ממנו כאיש ליכוד ומנציגי העבודה והבית היהודי, אבל עם זאת מקפיד להתבטא בממלכתיות א-פוליטית: "הקרדיט על הניצחון הוא של כל תושבי שדרות. אני לא מתעסק בקרדיטים. אני רק מקווה שבמקום קרדיטים יבואו כולם ביום שאחרי, יסייעו ויעזרו לנו לתקן ולשפר את כל מה שצריך תיקון כאן".

בחירתו של דוידי היא גם נקודה היסטורית קטנה בישראל. דוידי הוא יוצא הגרעין התורני הראשון שנבחר לכהונת ראש עיר. ככזה, לא ניתן להתעלם בשיחה איתו מהאבל הכבד שפקד השבוע את הגרעינים התורניים עם פטירתו של מנכ"ל קרן קהילות העומדת מאחורי הגרעינים התורניים, ש"י תובל ז"ל. דוידי מספר על ליווי צמוד שקיבל מתובל במהלך קמפיין הבחירות: "הוא היה מתקשר ומברר את הסיכויים. קיימנו שיחות רבות. מדובר באדם מאוד מיוחד שהצעיד את הגרעינים התורניים קדימה אל תוך העשייה החברתית, הרוחנית והחינוכית בישראל. הוא הוביל אותנו למדרגות גבוהות. אם בשעתו אמר הרב חנן פורת ז"ל שהוא היה רוצה להיות טוב, אז אפשר להגיד על ש"י תובל ז"ל שהוא אכן היה יהודי טוב. כולנו איבדנו אדם גדול שהצעיד את עם ישראל לחיבור פנימי אמיתי".