משרד הביטחון חושף: השאננות

משרד הביטחון חושף לראשונה את הפרוטוקול החסוי מעדותם של ראש המוסד צבי זמיר וראש אמ"ן אלי זעירא בוועדת אגרנט

עוזי ברוך , כ"ז בחשון תשע"ד

טנק במלחמת יום הכיפורים
טנק במלחמת יום הכיפורים
ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

40 שנים למלחמת יום הכיפורים: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון במשרד הביטחון, חושף לראשונה את הפרוטוקול החסוי מעדותם של ראש המוסד צבי זמיר וראש אמ"ן אלי זעירא בפני וועדת אגרנט.

לעיון מלא בעדויות לחץ כאן

בנוסף, נחשפות עדותיהם של מפקד מחלקת האיסוף של אגף המודיעין מנחם דיגלי והמשך עדותו של שר הביטחון משה דיין {החלק הראשון של העדות פורסם בשנת 2008}.

כמו כן, מצורפות עדותיהם של 13 מפקדים בדרגות שונות שהשתתפו במלחמה כגון עוזרו המיוחד של הרטמכ"ל אלוף אהרון יריב, מפקד חטיבה 600 אל"מ טוביה רביב ועוד. 

פרסום עדויות אגרנט הוא במסגרת מדיניות משרד הביטחון לחשוף חומרים ייחודים בעלי ערך היסטורי לעיון הציבור, וכחלק מעבודתה של הועדה הציבורית בראשות השופט העליון בדימוס, יצחק אנגלרד.

זמיר ציין למשל בעדותו כי לא העבירו לגולדה את כל המידע המתבקש בעניין המלחמה. "היה ויכוח האם זו מלחמה או תרגיל, לא רצו להעביר לראש הממשלה ידיעה לא סופית". מאוחר יותר סיפר זמיר על מידע שהיה בידי המוסד בנוגע לכוונות התקפה על ישראל, אך הודה כי אותו מידע לא הופץ לחלק מן הגורמים הנוגעים בדבר. "אני מודה ומתוודה שיכול להיות שטעיתי".

מעדותו של זמיר עולה עוד שראש המוסד לא השתתף בהערכות מצב של מערכת הביטחון, מכיוון שהוא כפוף למשרד ראש הממשלה ולא למשרד הביטחון. עוד מתברר בעדות כי תפקיד יועץ ראש הממשלה לענייני מודיעין לא היה מאוייש כמה חודשים לפני המלחמה. לשאלת הוועדה אם הוזהרה ראש הממשלה כי בהעדר יועץ כזה עלולה להתעוות תמונת המודיעין, אמר זמיר "אני לא הזהרתי".

על ישיבת הממשלה יום לפני המלחמה אמר משה דיין "לא הייתי תחת הרושם כי יש מניעה של הרמטכ"ל להתחיל לגייס מילואים. הוא אינו נהג שלי, ואם הוא רוצה לגייס, הוא אחראי למלחמה". הוא הוסיף "אמרתי לרמטכ"ל שאם מכריזים על גיוס מילואים, פירוש הדבר שאנו יוצאים למלחמה, ואפשר שינצלו זאת לרעה ויאשימו את ישראל בתקיפה". דיין אמר עוד בעדותו כי הערכת אמ"ן שלא עומדת לפרוץ מלחמה היתה יותר סבירה בעיניו, וכי גם המוסד והאמריקנים העריכו שלא עומדת לפרוץ מלחמה.

ראש אגף המודיעין, האלוף אלי זעירא, אמר בעדותו כי הרמטכ"ל ושר הביטחון ידעו על ההפעלה החלקית של אמצעי המודיעין המיוחדים, אך הוא סבור שגם לו היו מפעילים אותם קודם, לא היה יוצא מכך דבר. זעירא הודה בעדותו כי אמ"ן שגה בהערכתו, וכי ההערכה שלא תפרוץ מלחמה התבססה על מידע של סוכנים שנחשבו אמינים. לדבריו, הוא חש כי יוכל להבחין בין תרגיל של צבא מצרים לבין הכנות למלחמה אמיתית, אך המצרים הערימו גם על צבאם, ו-99 אחוזים מצבא מצרים לא ידעו עד פרוץ המלחמה כי אין מדובר בתרגיל. ראש אמ"ן סיפר בעדות כי ידיעה שהגיעה שבוע פני המלחמה על תכנית מצרית לצלוח את התעלה לא הועברה לרמטכ"ל, כי לא נראתה הגיונית. לדבריו, ידיעה נוספת שהגיע כעבור יומיים, כן הועברה. הוא הוסיף כי אין חוק הקובע אילו ידיעות יש להעביר לרמטכ"ל, וכי הדבר נתון לשיקול דעתו של ראש אמ"ן.

אלוף משנה מנחם דגלי שהיה ראש מחלקת האיסוף באמ"ן, אמר לוועדת אגרנט כי בשבוע שקדם למלחמה לחץ להפעיל את אמצעי המודיעין המיוחדים, כדי למצות כל פיסת מידע, אך הפקודה היתה שלא להפעילם. לדבריו, שוחח בעניין עם ראש אמ"ן פעמיים או שלוש בימים שלפני המלחמה, ופנה אליו שוב ערב לפני המלחמה, כשכבר ידעו על יציאת הסובייטים, ורק אז אושרה הבקשה. הוא הוסיף כי לא היתה לו ידיעה ברורה שעומדת לפרוץ מלחמה, אך סבר כי מדובר במצב יוצא דופן, המחייב להפיק את מה שאפשר מן האמצעים שברשותנו.