הרמטכ"ל לא יניח דגלון על קבר החלל האחרון

בעקבות הסערה התקשורתית סביב העדפת הרמטכ"ל להניח דגלון ביום הזיכרון על קברו של חלל צה"ל יהודי - שונו כללי הטקס.

אורנית עצר , ב' בכסלו תשע"ד

גנץ מניח דגלון לנופל
גנץ מניח דגלון לנופל
רויטרס

בעקבות הסערה התקשורתית סביב החלטת הרמטכ"ל ביום הזיכרון האחרון להעדיף הנחת דגל ישראל על קברו של חלל צה"ל יהודי, למרות שהחלל האחרון שנפל בהר הרצל לא היה יהודי, הודיע היום צה"ל על שינוי בכללי טקס הנחת הדגלון.

דובר צה"ל מסר היום כי כחלק מאירועי יום הזיכרון בצה"ל, נערך בשנים האחרונות טקס הנחת דגלון ישראל על-ידי הרמטכ"ל על קברו של החלל האחרון שנקבר בחלקה המרכזית בהר הרצל. לאור לקחים שהצטברו במהלך השנים, נבחנה מחדש מתוכנתו.

עוד נמסר כי לאחר התייעצות שערכה ראש אגף כוח האדם, אלוף אורנה ברביבאי, יחד עם אגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון האחראי על הטקס, הוחלט לערוך את הטקס במתכונת שונה ורחבה יותר תוך שמירה על צביונו המכובד והמיוחד.

החל מיום הזיכרון הקרוב יתקיים הטקס במעמד הרמטכ"ל רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, בהר הרצל, בחלקה שתקבע מראש ותשתנה בכל שנה תוך מתן דגש לציון מועדי מערכות ישראל.

במהלך הטקס יניחו חיילים דגלוני ישראל על כלל הקברים בחלקה והרמטכ"ל יצדיע לחללי החלקה ולזכר כל הנופלים במערכות ישראל. זאת בשונה ממתכונת הטקס שהייתה נהוגה עד כה, בו נערך הטקס על קברו של חלל מסוים בחלקה.

מסיומו של הטקס בהר הרצל ועד ליום הזיכרון לחללי צה"ל, תושלם הנחתם של דגלוני ישראל על קברם של כל חללי מערכות ישראל בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות.

נזכיר כי בשנה שעברה קולות רבים מתחו ביקורת על החלטת הרמטכ"ל שמעדיפה לכאורה את מוצאו של החייל ולא את העובדה שמדובר בחייל מן המניין שנפל בעת שירותו.

חבר הכנסת והאלוף במיל' אלעזר שטרן (התנועה) קרא לקבור את "כל החללים בשורה אחת", מבלי קשר ליהדותם, כפי שכל חיילי צה"ל נלחמים יחד.