כדי להאמין בעצמנו: בוצר - נלחם ברוח

אליעזר בוצר, המכונה בפשטות "בוצר", אחראי לאחד האלבומים המעניינים ביותר שיצאו במוזיקה היהודית: "הפרעות. קשב. ריכוז".

קוביס , ג' בכסלו תשע"ד

נלחם ברוח
נלחם ברוח
עטיפת הסינגל

כבר שנה שהמוזיקה היהודית צבועה בגוונים עזים ושמחים. הסיבה לפרץ הצבעוניות נובעת מאומן אחד אמיץ, יוצר שומר מצוות שהחליט יום אחד לזעוק את אמיתותיו בפרהסיה. הוא רתם לשם כך את טובי המוזיקאים בישראל, קיבל החלטה לכתוב ולכתוב ומאז קשה לעצור אותו. אליעזר בוצר, המכונה בפשטות "בוצר", אחראי לאחד האלבומים המעניינים ביותר שיצאו במוזיקה היהודית: "הפרעות. קשב. ריכוז".

גיל סמנטנה, אהוד בנאי ואביתר בנאי, שותפים ומלווים את בוצר ויחד עם הרכב נגנים מגובש, הכולל את עמית יצחק מהמוסיקאים המובילים בשנים האחרונות, עשו את האלבום ומלווים אותו במסע ההופעות הססגוני שלו.

בוצר נולד בעיר העתיקה בצפת למשפחה דתית- לאומית. מסעו האישי כולל התקרבות והתחזקות ("בעצם, חזרתי בתשובה לפני הצבא..."), שירות קרבי מטלטל בסיירת נח"ל, חיים עם רעייתו בהודו, שם עסק בפעילות קירוב וחסד למען צעירים בחיזוק הזהות היהודית. בעשור האחרון מנהל בוצר עם משפחתו מרכזי קירוב ליהדות למען הכלל, בארץ, בהודו ובסין.

השיר נלחם ברוח מדבר על הצורך להאמין בעצמנו, בייחודיות של כל אחד ואחד מאיתנו וברלוונטיות של זה בעבודת ה'. להבין שמגמת הברור שלנו צריכה להיות מופנית קודם כל כלפי עצמנו שכן רק בתוכנו נמצא את הדרך לגדילה אמתית. המוסיקה, השירה, היצירה, מסייעות לבוצר כיום להביע דעת, תובנה ותבונה על עצמו ועל סביבתו. הטקסטים - שאינן שגרתיים בעליל והמוסיקה - שלא ניתן לקטלג תחת שום תבנית מוכרת, מספקים עניין רב סביב היצירה שלו.

נלחם ברוח

נִלְחָם בָּרוּח

שֶׁמְּעִיפָה אוֹתִי רָחוֹק מֵעַצְמִי
נִלְחָם בָּטוּחַ
שֶׁהַמִּלְחָמָה הַזֹּאת תַּשְׁאִיר אוֹתִי אֲמִתִּי

וְהָרוּחַ מְפַתָּה אוֹתִי
מִבַּחוּץ וּמִבִּפְנִים הִיא מַרְאָה לִי אֶת עַצְמִי
בִּדְמוּת שֶׁל זָרִים
אֲנִי יוֹדֵעַ שֶׁהַמִּלְחָמָה הַזֹּאת
הִיא מִלְחָמָה עַל חַיַּי
רַק תַּגִּיד לִי שֶׁאַתָּה אִתִּי אֱלֹקַי

אֲנַחְנוּ כְּמוֹ דָּגִים מִחוּץ לַמַּיִם
בּוֹנִים בִּנְיָנִים עַד הַשָּׁמַיִם
מְדַבְּרִים בְּשָׂפָה שֶׁל שְׁנוֹת הָאַלְפַּיִם
וְחַיִּים כְּמוֹ מֵתִים בֵּינְתַיִם.