מחאה מול ביתו של האלוף

עשרות הגיעו הערב להפגין מול ביתו של אלוף פיקוד מרכז, ניצן אלון, במחאה על השימוש בצווים מנהליים.

עוזי ברוך , ג' בכסלו תשע"ד

ניצן אלון,
ניצן אלון,
פלאש 90

עשרות מפגינים הגיעו הערב (ד') במפתיע אל מול ביתו של אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, וקראו לו להפסיק את השימוש מעורר המחלוקת בצווים מנהליים.

המפגינים שהגיעו לביתו הפגינו דקות ארוכות, שרו שירים וחילקו פלאיירים, זאת על רקע ההתעללות בבעז אלברט, המתנחל שחושמל לפני כחודשיים בטייזר, על ידי אסירים ערבים בבית הכלא. אל המקום הגיעו כוחות משטרה שעצרו את המוחים והחרימו את רכביהם.

" ניצן אלון צריך להבין שהמחאה נגדו תגיע לכל מקום- עד שהצדק ייצא לאור והמסורת הנפשעת של הצווים המנהליים תיפסק" אמר הערב אחד מהמפגינים " אלון עוצר אנשים, שספק רב אם עשו עבירה, בחסות צו שרירותי, לא מנמק בשום שלב את סיבת המעצר- ומונע מהם לשוב לביתם ללא כל ביקורת או פיקוח. זוהי לא דמוקרטיה. זהו שלטון יחיד שהופקד בידיו של איש צבא שפועל ממניעים שאינם טהורים".

כידוע, בשנים האחרונות נישאו גלי ביקורת רבים נגד תופעת השימוש בצווים המנהליים בצה"ל אשר מכשירים מעצרים ממושכים ללא נימוק,  ובסמכות יחידה של אלוף הפיקוד. מקור השימוש בצווים מנהליים מושרש עוד בתקנות לשעות חירום- אך הפך לנוהג קבוע ביהודה ושומרון, למגינת ליבם של ארגוני זכויות אדם התוקפים את הנוהג. 

כזכור, בעז אלברט, המתיישב שחושמל לפני כחודשיים באמצעות טייזר, הורחק מביתו באמצעות צו מנהלי בהוראת אלוף הפיקוד ללא כל הסבר לכך. בחודש האחרון הוא שוהה במעצר ומסרב להשתחרר כל עוד אינו מורשה לשוב אל ביתו, וכאמור בתקופה האחרונה סופג התעללות מאסירים ערביים בבית הכלא.

עו"ד נפתלי ורצברגר מטעם עמותת "חננו" שמייצג את המפגינים שנעצרו אמר הערב: "ניצן אלון משמש בשטחי יהודה ושומרון כריבון וכזרוע השלטונית- ולא כקצין צבא רגיל. מכוח זה הוא מוציא צווים מנהליים שרירותיים. במקרה שלנו מכים את הדמוקרטיה פעמיים: בפעם הראשונה, כשמשתמשים בצווים מנהליים נגד אזרחים ובפעם השנייה, כשלא נותנים לאזרחים למחות על כך."