מפוני ניסנית בניצן: בכוננות ספיגה

האיומים לפינוי תושבי הקראוילות ובעלי העסקים בניצן, משרים אוירה קשה ביישוב, "חלק מהתושבים מרגישים שאין להם מה להפסיד".

בני טוקר , ג' בכסלו תשע"ד

אתר הקרוילות בניצן
אתר הקרוילות בניצן
פלאש 90

מכתבי הפינוי שקיבלו כעשרים משפחות מתושבי ניסנית בניצן, לפנות את עסקיהם, מהווים המכה השנייה בתוך שנה, זאת לאחר צו הפינוי שקיבלו לבתיהם מחברת עמיגור.

אביאל אליעז מנהל קהילת ניסנית בניצן, טוען כי האווירה קשה מאוד, "יש כאן אנשים עם מחלות, מקרי גירושין והכול מחלחל לילדים. התושבים יודעים שאין להם מה להפסיד וחלקם נכנסו לאפתיות, יש כאן 40 משפחות שאין להם שום אפשרות לעבור לבתי קבע".

לדבריו, רבים מחבריו שעברו לבתי קבע, נכנסו בעצמם לחובות והם עלולים לאבד את בתיהם, "משפחות שעברו לאשקלון ובנו, לקחו משכנתאות גבוהות מאוד, היום יש להם חובות והבנקים מחכים להם".

אליעז מציין שעד היום המדינה לא מימשה את האיומים לפנות את התושבים מהקראוילות, "עדיין לא היה כאן שום פינוי, אבל הם התחילו במהלך משפטי כלפי משפחות מוחלשות. יש כאן משפחות שעברו טראומות וחיים כבר שמונה וחצי שנים בשגרת חיים מזויפת, אי אפשר לצפות מהם לקום ולעשות מעשה".

לדבריו, ההחלטה לפנות את העסקים קשה במיוחד, "העסקים הקטנים משמשים את האוכלוסייה אבל יותר מכל, נותנים לאנשים שמפעילים אותם סיבה לקום בבוקר. לא מתעשרים מהעסקים האלה ולא באים ממקומות אחרים לקנות. בשביל הרבה מהם מדובר בתהליך שיקומי אחרי שאיבדו כל כך הרבה ועברו טראומה של שנים".

ממנהלת תנופה במשרד הבינוי והשיכון נמסר שתחום האחריות הוא על מנהלת פינוי אתרים של משרד האוצר, מהם נמסר כי "מדובר במבנים בלתי חוקיים, אשר הוצבו על מקרקעין שלא כדין, על ידי בעלי העסקים במקום והפעילות המתבצעת שם אף היא לא חוקית. למותר לציין כי הצבת מבנים בלתי חוקיים מעוררת בעיות חמורות של בטיחות, בעיקר בכל הקשור לבטיחות חשמל, יציבות המבנים, בטיחות אש ומהווים סכנה לציבור. הפעילות המתבצעת בימים אלה, לא נעשתה אלא לאחר בחינה יסודית עם גורמי האכיפה השונים ובכלל זה משרד המשפטים".