"צעד ראשון בניתוק הפוליטיקה מהחברות"

החל שלב איתור המועמדים לנבחרת הדירקטורים שמקים שר האוצר. החל מהיום ניתן להגיש מועמדות.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בכסלו תשע"ד

יאיר לפיד
יאיר לפיד
פלאש 90

הליך גיבוש נבחרת הדירקטורים שמקים שר האוצר, יאיר לפיד, לחברות הממשלתיות מתחיל היום.

מטרותיו העיקריות של המהלך הינן ניתוק הזיקה בין המערכת הפוליטית ובין הדירקטוריונים בחברות והעלאת רמת הניהול שלהן. מועמדים אשר רואים עצמם מתאימים לתפקיד דירקטור יוכלו להגיש מועמדות החל מהיום ועד ל-1 בדצמבר.

הגשת המועמדות מתבצעת באתר רשות החברות הממשלתיות באמצעות מילוי " טופס שאלון מועמדות". היום מתפרסמות בכל התקשורת מודעות הקוראות לבעלי הכישורים הנדרשים למשרות דירקטורים להגיש את מועמדותם לרשות החברות הממשלתיות.

תנאי הסף  הם: תושבי ישראל בני 25 העומדים באחד משלושת הקריטריונים הבאים:

תואר אקדמי באחד מהמקצועות הבאים: כלכלה, מינהל עסקים, משפטים, ראיית חשבון, מינהל ציבורי, הנדסה או לימודי עבודה או לחילופין תואר אקדמי באחד מתחומי עיסוקן של החברות הממשלתיות. בנוסף, על המועמד להיות בעל ניסיון של שנתיים לפחות בתחומי השכלתו, בניהול או באחד מתחומי עיסוקן של החברות הממשלתיות.

ניסיון של חמש שנים לפחות בשניים או יותר מהקריטריונים הבאים: כהונה בתפקיד בכיר בתחום הניהול העסקי של תאגיד בעל היקף עסקים משמעותי. כהונה ציבורית בכירה או בתפקיד בכיר בשירות הציבורי בנושאים כלכליים, מסחריים, ניהוליים או משפטיים. תפקיד בכיר הנוגע לאחד או יותר מתחומי עיסוקן של החברות הממשלתיות.

השכלה אקדמית גבוהה (תואר שלישי ומעלה).

לאחר סיום הליך הגשת המועמדות יתקיימו שלבי סינון הכוללים בחינות וראיונות אישיים, בסופם תורכב נבחרת דירקטורים  ובה 50% נשים, 50% גברים ו-10% מהמקומות ישוריינו לבני מיעוטים. כל חברי נבחרת הדירקטורים יצטרכו לעבור גם בחינת כשירות לתפקיד שעורכת ועדת ברנר לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות.

שר האוצר, יאיר לפיד, אומר כי "אני קורא לכל מי שרואה עצמו מתאים לתפקיד מאתגר זה לבוא ולתרום מזמנו ומרצו לתהליך הבראת החברות הממשלתיות לטובת כלל אזרחי ישראל. היום מתחיל הצעד הראשון בניתוק הפוליטיקה מהחברות הממשלתיות".

מנכ"לית  משרד האוצר, יעל אנדורן, מציינת כי "זוהי הזדמנות עבור אנשים מקצועיים ואיכותיים ממגוון תחומים להצטרף למהלך, ולתרום מניסיונם לדירקטוריונים של החברות הממשלתיות".

לדברי מנהל רשות החברות, אורי יוגב, "לחברות הממשלתיות השפעה על כלל אזרחי מאחר והן עוסקות בתחומים מגוונים ופעמים רבות נותנות שירותים ישירות לאזרחים. לאור זאת,  חיוני שהדירקטוריונים בחברות אלה יורכבו מהאנשים האיכותיים והמקצועיים ביותר על מנת שנוכל לשפר את רמת השירות ורווחיות החברות".