מרכז יב"ע מתמודד עם 'מגפת' הסמארטפונים

בכנס חינוכי שקיים מרכז יב"ע בנושא 'גבורה וגאולה', עלה גם נושא הסמארטפונים: "לא צריך לשבור, אלא לדעת מה לברך".

עומר נבו , ז' בכסלו תשע"ד

כנס במרכז ישיבות בנ"ע
כנס במרכז ישיבות בנ"ע
גילי צרפתי
כל מחנך ותלמיד בדורנו מכירים את התופעה: תלמידים מגיעים עם סמארטפונים לשיעורים.
 
מעבר להתמודדות עם הפן הדתי, שכמובן מלוות כל מחזיק סמארטפון עם אינטרנט, קיים גם הפן החינוכי - איך מתמודדים עם ההתמכרות למשחקים ולעדכונים התמידיים. תלמידים רבים כבר לא יוצאים בהפסקות מחוץ לכיתה, אלא פשוט יושבים ומתעסקים עם הנייד. הבעיה כמובן לא נגמרת בבית הספר, אלא ממשיכה גם בבית.

בשבוע שעבר קיים מרכז ישיבות בני עקיבא כנס לרמי"ם ולמחנכות של מוסדות המרכז בנושא "גבורה וגאולה" הכנס התקיים באולפנת בני עקיבא אמנה והתקיימו בו שיעורים של רבנים ואנשי חינוך.

ראש המינהל החינוכי של המרכז, הרב ד"ר יהודה פליקס, הנחה את הכנס. הרב יוסי כהנא, ראש אולפנת אמנה פתח ואמר ודבר ברכה. בהמשך דיבר מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב נכטיילר, שדיבר על שבת הארגון של בני עקיבא שצויינה כמה ימים לפני כן, ובין השאר התייחס לשם של השבט החדש בבני עקיבא, "אביחי" שנקרא כך על שם הרב אברהם צוקרמן זצ"ל. גם יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן נשא דברים.

ולעניין הסמארטפונים: הרב יהודה ברנדס, ראש בית המדרש בבית מורשה, והרב יהושע שפירא, ראש הישיבה הגבוהה ברמת גן הציגו גישות שונות לגבי שימוש בטכנולוגיה, ובתוכה, כמובן באינטרנט ובמכשירים ניידים מתקדמים. בעוד הרב ברנדס אמר שצריך לברך על הקידמה שהביאה הטכנולוגיה, יחד עם הנגשת הידע, ועל העזרה בניצול זמן (אף שהוא טען, כי הגבורה של ימינו היא לא לרוץ להתעדכן תדיר בכל צלצול הודעת וואטאפ), והוסיף ש"לא צריך לשבור את הסמארטפון אלא לשאול מה מברכים עליו", טען לעומתו הרב יהושע שפירא שישנם מחקרים המראים ש-65% מהנוער מכורים לטלפונים חכמים, ולכן לא נוכל להגיד שאנחנו מברכים על כך.

עוד הוסיף הרב שפירא: "הגבורה הנדרשת בימינו היא לדעת כיצד לענות לדור שפונה לקב"ה ואומר: אנחנו מאוד רוצים את הקשר איתך, אבל בלי תנאים. קבל אותנו כמו שאנחנו. וזה האתגר הגדול של המחנכים בימינו."

עוד העבירה שיחה בכנס בת שבע הופרט, אמו של דרור ויינברג הי"ד, והתקיים פאנל בנושא "הציונות הדתית - האם ייתכן מכנה משותף?", בהשתתפות הרב אלישע וישליצקי, הרב ערך טמיר והרב ירמי סטביצקי.

הכנס נחתם בהרצאה בליווי ניגונים ושירים של הרב דב זינגר ראש ישיבת מקור חיים ובהרצאתו של הרב איתמר אלדר ראש בית המדרש בישיבת אורות שאול בנושא גבורה וגאולה בתנ"ך.