הרב זלמנוביץ': לא לזריקת הסוכריות בבר מצווה

פסק הלכה חדש של הרב אפרים זלמנוביץ, הרב הראשי של מזכרת בתיה, אוסר על הבאת ממתקים עתירי סוכר לבתי הכנסת.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בכסלו תשע"ד

איסור. סוכריות
איסור. סוכריות
צילום: פלאש 90

אין להביא סוכריות טופי לבתי הכנסת: כך קובע פסק הלכה חדש של הרב אפרים זלמנוביץ, הרב הראשי של מזכרת בתיה.

בפסק ההלכה שנכתב בעידוד עמותת "מהיום" - הפורום הישראלי לאורח חיים בריא,  נקבע כי יש להפסיק את המנהג המקובל בבתי הכנסת, שבמסגרתו הגבאים נוהגים לחלק לילדים מדי שבת ממתקים עתירי סוכר.

כן יש להימנע מהבאת סוכריות טופי במטרה לזרוק אותן על חתני בר מצווה במהלך העלייה התורה. כדי לא לצער את הילדים ממליץ הרב לחלק להם דברי מתיקה ללא תוספות סוכר. 

לדבריו, מנהג זה עלול לפגוע בבריאות הילדים, ואף לגרום להם לצרוך כמויות סוכר בלתי מבוקרות. הדברים של הרב נכתבו לרגל חודש נובמבר - חודש המודעות העולמי למחלת הסוכרת. פסק ההלכה מסתמך על הפסוק הכתוב בספר דברים, (פ'ב,פ'ד). "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

הרב זלמנוביץ' ציין, כי הרפואה המתקדמת קובעת כי צריכת יתר של סוכרים עלולה להביא חלילה את מחלת הסוכרת, שזו מחלה קשה ומסוכנת הגורמת לעודף רב של סוכרים בדם. הרב מסתמך גם על הכתוב במסכת ברכות, שבתקופת חכמי התלמוד היה נהוג בשבת חתן לאחר הקריאה בתורה, היו הנשים זורקות מעזרת הנשים על החתן ממתקים בריאים, כמו קליות ואגוזים, (תלמוד בבלי, מסכת ברכות, ד'-נ) משום סימן טוב (רש"י). אולם, במרוצת השנים החלו הנשים לזרוק על חתני בר המצווה סוכריות עתירות בסוכר.   

הרב זלמנוביץ הוציא את פסק ההלכה כקול קורא לציבור, לאחר שנחשף לנתונים המדאיגים ביותר כי בישראל מתים בכל יום שבעה אנשים ממחלת הסוכרת - כ – 2,500 ישראלים בשנה. בכל שנה מתרחשות בארץ כ – 1,700 קטיעות איברים וכ – 1,400 מהן באופן ישיר כתוצאה מסוכרת. מדי שנה מתגלים בישראל כ – 30 אלף חולי סוכרת חדשים והמחלה תמשיך ותצמח בקצב של כ- 5% בשנה.

פרופ איתמר רז, יו"ר הפורום הישראלי לאורח חיים בריא מחזק את ידו של הרב זלמנוביץ והוסיף, כי "חלון ההזדמנויות לחינוך הילדים לאורח חיים בריא ומופחת בצריכת סוכר נעה בעיקר בתקופת הילדות. קל מאוד לגרום לילדים שלא לצרוך ממתקים על ידי חינוך מושכל שיתחשב בבריאותם. הסיכוי להצלחה גדל אם אתה עושה זאת בשיתוף עם ההורים". עוד הוסיף פרופ' רז כי, "הצורך לאכילה של דברי מתיקה הוא חשק שנרכש עם השנים. ככל שאתה חשוף יותר למתוק, כך קשה יותר להיגמל. זו התמכרות כמו כל דבר אחר".