גפני לויינשטיין: הישיבות החרדיות מופלות לרעה

במכתב ששיגר ליועמ"ש דורש ח"כ גפני לבלום את הקיצוץ בתקציבי הישיבות בטענה לאפליה חמורה בין הישיבות החרדיות לישיבות הציוניות.

חיים לב , ז' בכסלו תשע"ד

משה גפני
משה גפני
צילום: פלאש 90

ח"כ משה גפני ‏(יהדות התורה‏) פנה בסוף השבוע האחרון במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, בדרישה לבלום את הקיצוץ בתקציבי הישיבות, בטענה לאפליה חמורה בין הישיבות החרדיות לישיבות הציוניות דתיות.

לדברי גפני, על פי החוזר החודשי שנשלח באחרונה לראשי הישיבות ומנהלי המוסדות בנוגע לתקציבי נובמבר 2013, האפליה ניכרת.

בעוד בחור ישיבה חרדי מקבל 240 שקל בחודש ואברך חרדי 432 שקל, הרי שבחור בישיבה ציונית המעודדת גיוס זוכה ל- 864 שקל.

זאת ועוד, טוען גפני, התעריף החודשי של ישיבות ההסדר ממשרד החינוך עומד על 672 שקל, אך הן זוכות לתקציב נוסף ממשרד הביטחון ובסך הכל תקציבן עומד על 1,212 שקל לתלמיד. גפני טוען כי מדובר בכפל תקציבים דבר האסור על פי חוק.

עוד נטען כי ישיבות הסדר מקבלות תשלום עבור כל בחור ישיבה במשך כל חמש שנות הלימוד, זאת למרות שבמשך 16 חודשים התלבידים בשירות צבאי. לדברי גורמים במפלגה הטבה זו שווה 440 שקל נוספים בחודש, כך שבחור בישיבת הסדר מתוקצב בסך הכל ב-1,650 שקל בחודש.

"התיקונים הללו נועדו לצרכים פוליטיים גרידא, ותיקון מבחני התמיכה נתפר באופן מיוחד למידותיהם של מוסדות מפלגת הבית היהודי", אומר גפני.

ממשרד החינוך נמסר ל'דה מרקר' שהביא הבוקר את הדיווח, כי המשרד פועל במסגרת התקציב שאושר לו על ידי הכנסת והממשלה.

לבקשת גפני תדון ביום שלישי הקרוב הוועדה לענייני ביקורת המדינה בבקשה לחוות דעת ממבקר המדינה על "אפליה תקציבית ופוליטית בעולם הישיבות בניגוד לחוק".