יצחק רבין רוצה להתגייס

הצעיר הירדני שנקרא על שמו של ראש הממשלה המנוח כבר החל בתהליך הגיור, אך בשלב זה הוא מנוע מלהתגייס לצה"ל.

בן שאול , ח' בכסלו תשע"ד

לא מגויס. לשכת הגיוס
לא מגויס. לשכת הגיוס
פלאש 90

הוא נולד בירדן חודשיים לאחר רצח רבין והוריו החליטו לקרוא לו על שם ראש ממשלת ישראל יצחק רבין שנרצח.

קריאת השם עוררה הדים בכל העולם, אולם בארצו, ירדן היא לא התקבלה בעין יפה. המשפחה סבלה מהתנכלויות ובעקבות בקשה הומניטרית ניתן לה לעבור לישראל. לאה רבין "אימצה" את יצחק ואמו, אולם אחרי מותה המשפחה התקשתה לשרוד.

"אני מרגיש יהודי לגמרי ורוצה יותר מכל להתגייס", סיפר רבין (בן 18), לעיתון "ידיעות אחרונות. "כל השכבה שלי קיבלה צו ראשון ורק אני לא. אמא שלי לא יודעת קרוא וכתוב, ואני צריך לדאוג לעצמי. אז כשבאו מלשכת הגיוס לבית הספר שלי, החלטתי לפנות אליהם. הם ביקשו את הפרטים ואמרו שזה יטופל. מאז הבנתי שלא רוצים לגייס אותי, ואני לא מבין למה".

"אני בארץ מאז שהייתי תינוק, אין לי שום קשר למשפחה בירדן", מדגיש רבין. "אני שומר מצוות ושומר שבת. הייתי בטוח שיש לי תעודת זהות כחולה, עד שאמא שלי אמרה לי שהעניין טרם הוסדר. זה מגוחך. אין לי קשר למשפחה הירדנית, מעולם לא דיברתי איתם ואני לא מכיר שם אף אחד. אני רוצה להגיע לקצונה כממשיך דרכו של יצחק רבין ז"ל. אני רוצה לתרום למדינה בדרך שהייתה גורמת ליצחק וללאה רבין להיות גאים בי. לא מבין מה הבעיה פה. תמיד הרגשתי ישראלי, בטח עם השם כזה".

"המשפחה שלי התנתקה ממני", מספרת אמו של רבין. "אחרי שאחי נפטר לפני שבועיים וחצי, ביקשתי לצאת ולהתאחד עם המשפחה, אבל לא נתנו לי לצאת. כל החברות שלי יהודיות. אנחנו ישראלים לגמרי ואוהבים את המדינה. הבן שלי יהודי לגמרי, כל שבת הוא הולך לבית כנסת".

עורכת הדין של ילדבוסי, נעמי גונן, מספרת שמזה כשנתיים מנסה האם, שיש לה אזרחות ארעית, לקבל תעודת זהות כחולה עבורה ועבור בנה. "משום מה משרד הפנים מתעמר בה", היא טוענת.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "רשות האוכלוסין וההגירה באה לקראת המשפחה במהלך השנים לאור הנסיבות המיוחדות של חייהם. על אף העובדה שלא היו זכאים למעמד על פי החוק או על פי כל נוהל, בסופו של דבר הוחלט להעניק להם מעמד של תושבים ארעיים מטעמים הומניטריים — מעמד המקנה להם כל הזכויות בישראל. לאחרונה הגישו האם ובנה בקשה לשינוי למעמד קבע הנידונה בימים אלה בוועדה הבין־משרדית. בעניין הגיוס לצבא, אם יועבר מכתב מהצבא שנדרשת התייחסותנו לנושא, נפעל בהתאם".

מצה"ל נמסר: "הבקשה המדוברת טרם נתקבלה בצה"ל וכשתתקבל תיבחן לגופה על ידי הגורמים הרלוונטיים".