טיבי לכלפה: בוא נפיל את חוק בגין יחד

שיתוף פעולה מעניין בועדת הפנים? טיבי הציע לכלפה לשתף פעולה בהתנגדות לחוק הבדואים. כלפה: בוא נדון בהצעה בארבע עיניים.

חזקי ברוך , י' בכסלו תשע"ד

הצעה מעניינת. כלפא
הצעה מעניינת. כלפא
פלאש 90וועדת הפנים דנה הבוקר (רביעי) בחוק להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, החוק המכונה חוק בגין.

במהלך הדיון התקשו חלק מחברי הכנסת להשמיע את דבריהם בעקבות קריאות הביניים הקולניות של חברי הכנסת מהסיעות הערביות.

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי), תושב הנגב, אמר בדיון: "ראשית, אני רואה פה את כל ארגוני זכויות האדם ומתפלא, אם זכויות אדם כל כך חשובות לכם, איפה הייתם כשגירשו אותי מהבית שלי בגוש קטיף? לא זכור לי שנציג שלכם הגיע להגן על הזכויות שלי".

בהמשך אמר כלפה: "המציאות מוכיחה שמדינת ישראל אינה אוכפת את החוק כמו שצריך וזה חלק גדול מהבעיה בנגב. לא יכול להיות שישנם כללים שפתאום מתגמשים באזור שלנו, אתם מכירים עוד אוכלוסיה שעוברת בצורה מוצהרת על חוקי מדינה? כמו למשל חוק הביגמיה? יש כזה דבר באיזשהו מקום? או למשל חוק התכנון והבניה?".

לדבריו "בסופו של תהליך יש פה מהלך, דעתי לא נוחה ממנו, צריך לבצע בו הרבה שינויים. החוק הזה חסר בדברים מהותיים מאוד, הן בפרק של ההגדרות והן בתכנים עצמם. הפרק על הסדרת ההתיישבות אינו קיים, יש פה יותר התעסקות עם הסדרת תביעות הבעלות, המדינה טובה בלעקור, אבל בצד של הסדרת התיישבות היא קצת חלשה, מניסיון. נדרשת פה עבודה יסודית מעמיקה כי בסופו של תהליך החוק הזה מייצר את הכלים האמיתיים להתמודד עם המציאות שקורית בנגב. אסור לתת להתיישבות הבלתי חוקית לצמוח ולהתפתח".

במהלך הדיון הציע חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) לחבר הכנסת כלפה לשתף פעולה בהתנגדות לחוק "אנחנו מסכימים שהחוק לא טוב, בואו נבטל אותו ביחד". בתגובה הזמין חבר הכנסת כלפה את טיבי לשוחח על הצעתו בארבע עיניים.

הרוחות סערו במיוחד כשח"כ יוני שטבון כינה את חברי הכנסת הערבים "פחדנים". "אתם מפחדים מהתנועה האסלאמית...אתם נדלקים כמו חיות טרף כשנורות הטלוויזיה נדלקות. אתם פחדנים", קרא ח"כ שטבון לחברי הכנסת הערבים. בתגובה השיב ח"כ צרצור: "אין לך זכות דיבור. אין לך זכות קיום. 

ח"כ משה פייגלין אמר כי הוא מתנגד להצעת החוק מאותה סיבה שחברי הכנסת הערבים מתנגדים לו. הוא אמר שמהדיון מתברר כי לא מדובר במחלוקת פרטית – קניינית אלא במחלוקת לאומית – ריבונית. "מתנהלת כאן מלחמה על ארץ ישראל" , אמר ח"כ פייגלין.

תנועת רגבים הציגה את הדו"ח "מעשה בחמישה בלונים" המציג את הטיעונים של נציגי הבדואים באור מגוחך. "ההפחדות לא יעזרו", אמר בצלאל סמוטריץ מנהל הפעילות ברגבים, "הדו"ח מציג את האמת הפשוטה - המנהיגות הבדואית מפיצה שקרים ומיתוסים מופרכים. בחוברת "מעשה בחמישה בלונים" אנחנו מנפצים את המיתוסים ומכאן הזעם של הח"כים הערבים".