שטרן: הרבנות הראשית תפרק את עצמה

שדולת "עם דת ומדינה" דנה בסירוב הרבנות הראשית להכיר ברבנים אורתודוכסים מובילים מארה"ב. הרבנות: אין "רשימות שחורות" של רבנים.

חזקי ברוך , י' בכסלו תשע"ד

מודאג. שטרן
מודאג. שטרן
Flash 90

שדולת "עם, דת ומדינה" התכנסה לדון בסוגיית סירובה של הרבנות הראשית לישראל להכיר ברבנים אורתודוכסיים מקהילות מוכרות בארה"ב לשם מתן אישורי יהדות לזוגות, בני קהילתם, המבקשים להינשא בישראל.

בשדולה מסבירים כי במדינת ישראל נדרש כל המבקש להירשם לנישואין כדת משה וישראל להוכיח את יהדותו כתנאי מקדים לרישום. עבור אזרחים שהוריהם התחתנו בארץ - כל שעליהם לעשות הוא להציג כתובה או תעודת נישואין של הוריהם וזו משמשת הוכחה ליהדותם. עולים (חדשים וותיקים), גרים ומי שהוריו התחתנו בחו"ל נדרשים להביא מסמכים שיהוו עדות ליהדותם, בדרך כלל מכתב אישור מרב הקהילה אליה השתייכו בחו"ל.

לדברי ח"כ אלעזר שטרן, יו"ר השדולה: "על אף חילוקי הדעות בין היושבים כאן, מה שמשותף לכולנו הוא ההבנה שהמצב הנוכחי וההתנהגות של מדינת ישראל בעזרת המוסדות שלה מרחיקה את היהדות ומצמצמת את העם היהודי בארץ ובתפוצות".

 "אנחנו באנו לכנסת הזו מתוך אמונה שמדינת ישראל היא מדינה יהודית-דמוקרטית, לא רק יהודית ולא רק דמוקרטית, כך שלפעמים יש מחיר – לפעמים היהדות צריכה לקוד קידה לדמוקרטיה ולפעמים הדמוקרטיה צריכה לקוד קידה ליהדות".

שרת המשפטים, ציפי ליבני, שהשתתפה בישיבת השדולה אמרה כי "אנו מתחילים תהליך של חיבור בינינו לבין יהדות התפוצות בעזרת חקיקה של חוקים שנועדו לחזק את מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".

ח"כ עליזה לביא הוסיפה לדברים ואמרה: "בכל פעם ישנה החרפה של התנאים ומה שהיום מותר מחר יהיה אסור. אין כללים ברורים, אין נהלים ברורים ואנשים נמצאים בחוסר וודאות ולכן עלינו כמחוקקים לבוא ולקדם חוקים שיגבשו נהלים ברורים. כל עוד הרבנות הראשית ממשיכה לדחוק אוכלוסיות שלמות אל מחוץ למחנה, מה הפלא שאנשים מחפשים אלטרנטיבות לרבנות?" 

לדברי הרב, ד"ר שאול פרבר, העומד בראש עמותת עתים, "עד היום ידענו שהנושא של אישור יהדות ליהודי רוסיה הוא מורכב, בצל השנים הקשות שעברו עליהם תחת המשטר הקומוניסטי. עכשיו גם ביהדות ארה"ב מטילים ספק, אלא שכאן מדובר בקהילות מפוארות ומשגשגות כבר עשרות שנים, שהעומדים בראשן הם תלמידי חכמים ידועים".

"חייבים להבין שזה גורם לקרע עצום בין ישראל ליהדות ארה"ב. יהודים שעבורם ישראל היא הבית של העם היהודי, מגלים שהמדינה למעשה לא מכירה ביהדותם. לא יעלה על הדעת שרב בפתח תקווה לא יכיר ברב מוביל בארה"ב כיון שהוא מעט יותר ליברלי או שהביע עמדה מנוגדת לשלו".

במהלך הדיון דיבר שמואל שטח, מנכ"ל תנועת נאמני תורה ועבודה המייצגת את הרב אבי וייס בהליכים המשפטיים מול הרבנות הראשית. לדבריו, אין להתייחס את הבעיה שהתעוררה לאחרונה כנקודתית, ולחפש פתרונות ספציפיים. שטח אמר כי: "יש לעבור תהליך רחב של דמוקרטיזציה של שירותי הדת בישראל, כך שהסמכויות והתקציבים יעברו מידי הממסד אל הקהילות עצמן. כך יוכלו הקהילות השונות לקחת אחריות על חיי הדת שלהם ולבחור את רבניהם. אנחנו בנאמני תורה ועבודה מציעים את הפיתרון של המודל הקהילתי על מנת לפתור מהשורש את הבעיות שאנו דנים בהם היום".  

בתוך כך, שלחה תנועת נאמני תורה ועבודה מכתב לרבנות הראשית באמצעות עו"ד אסף בנמלך, בבקשה להבהיר את עמדתה. במכתב, אליו הצטרף אחד מהמשפטנים הבולטים בעולם כיום - פרופ' אלן דרשוביץ', כתבה התנועה כי: "אם אכן מדובר בהחלטה מכוונת, הרי שהרבנות הראשית לישראל פועלת למעשה על פי "רשימה שחורה" של רבנים אורתודוכסיים בארה"ב שאינם כשרים רח"ל להעיד אודות יהדותם של בני קהילתם, והרי שנפל דבר ביחסי הרבנות והתפוצות, דווקא בתקופה בה מערכת היחסים העדינה בין יהודי הגולה למדינת ישראל נתונה ממילא במשבר". 

בפנייתו ביקש עו"ד בנמלך לדעת אם התפתחות אחרונה זו משקפת את עמדתם האישית של הרבנים הראשיים לישראל בנוגע לרב וייס, ומהם ההליכים שננקטו טרם קבלת החלטת הפסילה האומללה, ומיהם הרבנים הנוספים שעדותם מוחזקת כיום כפסולה.

בתגובה לטענות נמסר מדובר הרבנות הראשית כי "בעת האחרונה נשמעות טענות כלפי הרבנות הראשית בעניין ההליכים לאישור מסמכים כגון אישורי יהדות, רווקות, נישואין, גיטין, כתובות ותעודת גיור, המגיעות מרבנים מחו"ל. לאור ריבוי הדיסאינפורמציה בנושא, מצאתי לנכון לפרסם ברבים את הנוהל על פיו עובדת הרבנות הראשית בנושא:

מסמך מהסוג הנ"ל המגיע לרבנות הראשית לישראל מאומת בשלושה שלבים: 1. נבדק האם הרב החתום על המסמך הוסמך לרבנות על ידי גורם המוכר על ידי הרבנות הראשית לישראל. 2. נבדק האם הרב החתום על המסמך והמוסדות הציבוריים בקהילתו פועלים על פי ההלכה. 3. נבדק האם הרב החתום על המסמך מחזיק בכלים והידע הנדרשים כדי לאמת את תוכן המסמך.

יובהר כי בניגוד לטענות שנשמעו, הרבנות הראשית לישראל לא מחזיקה "רשימות שחורות" של רבנים אשר מסמכיהם פסולים, וגם לא רשימות של רבנים אשר מסמכיהם מוכרים. כל מסמך נבדק לגופו".

עוד מוסר דובר הרבנות כי "מוקדם יותר השבוע חתמו הרבנים הראשיים לישראל, יחד עם נציגות של אלפי רבנים מאירופה ומארה"ב, על אמנה המסדירה את היחסים בין הרבנות הראשית לישראל לבין הרבנים בגולה. בין השאר נכתב באמנה כי הרבנות תפעל בשיתוף פעולה עם רבני אירופה וארה"ב בענייני יהדות הנוגעים לקהילותיהם. אמנה זו סותרת מהיסוד את הטענות על קרע שנוצר כביכול בין הרבנות לבין יהדות ארה"ב".