הצעת חוק: אסור לתחקר נשים במקווה

ח"כ עליזה לביא מבקשת לאסור על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול. "חייה האישיים של הטובלת הם אינם עניינה של הבלנית", הסבירה.

חזקי ברוך , י"א בכסלו תשע"ד

ח''כ עליזה לביא
ח''כ עליזה לביא
צילום: פלאש 90

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד), הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק הקובעת כי ייאסר על בלניות לתחקר את המבקשות לטבול, ולהפנות אליהן שאלות הנוגעות לצנעת חייהן האישיים.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הבלניות מקבלות הוראות עבודה מהמשרד לשירותי דת ומתייעצות עם הרבנות המקומית בשאלות הלכתיות. לאורך השנים התפתחה נורמה במקוואות מסוימים, לפיה הנשים הטובלות נאלצות להשיב לשאלות ולעבור בדיקות כתנאי לטבילתן, באודר החודש לצנעת חייהן".

ח"כ לביא הסבירה כי ברוב המקרים מדובר בהנחיות של הרב המקומי, שדורש מהבלנית לתחקר את הנשים הטובלות. "חקירות אלו, כאשר הן נעשות ללא הסכמה מפורשת ומודעת של האישה הטובלת, משפילות ומבזות אותה ופוגעות בזכותה לכבוד ולפרטיות. חייה האישיים של הטובלת הם אינם עניינה של הבלנית".

על פי הצעת החוק שנוסחה בשיתוף עמותת עתים, נשים יוכלו לטבול לפי מנהגן וייאסר לתחקר אותן על הבדיקות שהן עורכות לקראת הטבילה, כולל עריכת חיפוש על גופן, ושאילת שאלות הנוגעות לחיי האישות שלהן.

טובלת שתידרש לענות על שאלות ללא הסכמתה ובעקבות זאת תמנע ממנה הזכות לטבול לפי מנהגה, תוכל לתבוע את המועצה על פי חוק הגנת הפרטיות.