מדליקים נר שני בבית המכפלה

דניאלה וייס: "תושבי חברון הישראלים רוכשים בתים, אדמות או דירות מערבים בעסקאות מקרקעין חוקיות, ואין שום סיבה שהן לא תכובדנה".

ערוץ 7 , ט"ו בכסלו תשע"ד

בית המכפלה
בית המכפלה
דוד וילדר, חברון

משפחות בית המכפלה יקיימו בנר שני של חנוכה, אירוע הדלקת נרות חגיגי בבית המכפלה, כמחאה על סירובן של הרשויות לאפשר ליהודים לאכלס את הבית למרות שנרכש כחוק. 

דניאלה וייס מתנועת נחלה חיזקה את המתיישבים ואמרה כי "הרוכשים תושבי חברון הישראלים בתים, אדמות או דירות מערבים שמבקשים למכור את נכסיהם בעסקאות מקרקעין חוקיות תמורת מאות אלפי דולרים ואין כל סיבה הגיונית לכך שדפוס מסורתי, חוקי ומקובל של רכישת קרקעות או בתים בתמורה כספית מלאה כפי שמתבצע בכל מדינה מתוקנת בעולם אינו מכובד דווקא במדינה שמבקשת לצייר עצמה כדמוקרטית ונאורה".

עוד מדגישה וייס, כי "בעקבות לחץ בינלאומי ואיומים נבזיים מצד גורמים ערביים ומסע איומים והפחדות של הרשות הפלסטינית, נמנעת הממשלה מלפעול להסדרת הרישום למרות שהרכישה נעשתה כדת וכדין ועל פי כל כללי הרשום ללא יוצא מהכלל הנדרשים בחוק, כשבנוסף לכך היא מטילה מגבלות בירוקרטיות הזויות על מה שנחשב בכל מקום בעולם כעסקאות נדל"ן שגרתיות".

וייס ממשיכה ומציינת כי בשל המגבלות השערורייתיות, מצריכה כל רכישה גיבוי של עשרות מסמכים המאשרים את זהות המוכרים, משפחותיהם, אישורי ירושה, אישורי בניה ועירייה ואף סרטי וידאו המתעדים כל שלב בקניה.

לדבריה, "מצב זה נעשה אף קשה יותר ובמיוחד לנוכח רדיפתם, כליאתם, עינויים ואף איומי רצח קשים מצד הרשות הפלסטינית כנגד תושבים ערבים שמבקשים למכור את רכושם כדת וכדין".

וייס מדגישה, כי לנוכח המצב הבלתי נסבל מבקשים תושבי חברון היהודיים כי ממשלת ישראל תעשה כל שנחוץ על מנת לאפשר קיום עסקאות אלו ללא מכשולים ביטחוניים או מנהלתיים ותדאג לביטחונם של המוכרים הערבים ולזכויות הקניין של הרוכשים היהודים.

"ממשלת ישראל דחפה אותנו לפתוח במערכה ציבורית רחבה שמטרתה לקיים את אחת החובות הבסיסיות של מדינה דמוקרטית – כיבוד זכות הקניין של הפרט!" הדגיש שלמה לוינגר, דובר משפחות בית המכפלה, "על אף העובדה שמשפחות שלמו מאות אלפי דולרים על מנת לרכוש את בית המכפלה, מערכת המשפט בישראל רומסת ברגל גסה את זכויותיהם האלמנטאריות ומונעת את מימוש הקניין ואיכלוסו של הבית שרכשו כדת וכדין".

עוד מדגיש  לוינגר כי ממשלת ישראל נותנת למעשה למערכת המשפט לנהל את סדר היום הלאומי בכל הקשור למעמד של יהודים ביהודה ושומרון ובכך הופכת פעולת רכישת נדל''ן שאמורה להיות שגרתית לארוע פוליטי שהולך ומסתבך.

"הרשות הפלשתינית", מציין לוינגר, "אימצה את החוק הירדני שפוסק גזר דין מוות לכל ערבי שמוכר קרקע ליהודים. חוק זה מופעל על ידי שליחי הרשות ללא הזדקקות לבתי משפט. כמו-כן, ערבים שנחשדים במכירת נדל"ן ליהודים מוצאים עצמם במעצר במשך שנים וסובלים עינויים פיזיים אכזריים ביותר. כניעת ממשלת ישראל למערכת משפט מסורבלת ועוינת להתיישבות, גורמת לשרשרת של זעזועים שמסכנים חיי אדם ופוגעים בחרות הפרט וזכויותיו".