'יחד עם קדישאי חטפנו קצינים בריטים'

"נכנסנו מחופשים לקצינים בריטיים למועדון והוצאנו משם לאור יום חמישה קצינים". ראיון על ימיו של יחיאל קדישאי ז"ל באצ"ל.

שמעון כהן , י"ד בכסלו תשע"ד

יחיאל קדישאי
יחיאל קדישאי
צילום: פלאש 90

על דמותו של יחיאל קדישאי, יד ימינו של מנחם בגין, שהלך לעולמו אתמול בגיל 90 שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם יוסק'ה נחמיאס, ידידו עוד מימי המחתרת שסיפר על כמה מהפעולות שביצעו יחד ועל הקשר שנשמר לאורך השנים.

בראשית דבריו מדגיש נחמיאס כי קדישאי לא הגיע לארץ על גבי ה'אלטלנה' כעולה חדש אלא כאיש אצ"ל השב מפעילותו להכשרת צעירים וצעירות כלוחמים לקראת עלייתם לארץ ישראל. קדישאי, מספר נחמיאס, יחד עם אחרים מהאצ"ל, שירת בצבא הבריטי ואת תעודת השירות שלו העביר לידיו של אחד הצעירים שנמלטו מהמחנות באירופה על מנת לאפשר את הגעתו ארצה תחת השם 'יחיאל קדישאי'. בדרך זו נהגו כמה וכמה מאנשי האצ"ל בעוד הם נותרים בחו"ל במשימות הכשרת הלוחמים

על הקשר שנשמר מאז ימי המחתרת מספר נחמיאס כי אחת לחודש או לחודשיים מקיימים ותיקי המחתרת מפגשים המאורגנים על ידי 'ברית חיילי האצ"ל' ובהם הם משוחחים על פעילותם ועל מטרות שונות שהם שמים לעצמם. אחת הדוגמאות היא הפעילות מול ראש עיריית צפת על מנת להנגיש את בית העלמין בו טמונים עולי הגרדום. לדבריו המציאות כעת היא שלא ניתן להגיע אל הקברים ועשבים וקוצים מכסים את המקום. בהקשר זה פנו ותיקי האצ"ל גם לראש הממשלה, אך נחמיאס מסופק אם בתקופה הבוערת בה מצוי נתניהו הוא ימצא זמן גם לזה. במפגשים שכאלה השתתף קדישאי, מספר נחמיאס.

עוד סיפר נחמיאס על הפעילות המשותפת בשורות האצ"ל כאשר קדישאי משרת בצבא הבריטי שירות שאנשי האצ"ל עשו בו שימוש לא פעם. "היה חסר לאצ"ל חומר נפץ ובאותה תקופה היה שירת במחנה של הצבא הבריטי בעמק איילון. קבענו שהוא יודיע לנו מתי הוא בתורנות שמירה ונגיע עם משאית, הוא יתן לנו להיכנס וניקח את חומרי הנפץ מאחד הבונקרים. אני הייתי הנהג באותה פעולה. הוא פתח לנו את השער ומילאנו כמה טונות של חומר נפץ. הבריטים לא הרגישו. החומר היה מפוזר בכמה בונקרים ואולי רק אחרי כמה שנים הם יכולים היו לגלות את החסר".

"לאחר קום המדינה יחיאל היה בשליחות בית"ר בדרום אפריקה. אני הייתי אז באל-על ונפגשנו שוב. בזכות פעילות ההסברה שלו הגיעו רבים לארץ", מוסיף נחמיאס.

כשהוא שב לתיאור ימי המחתרת מספר נחמיאס על הפעולה בה חטפו חמישה קצינים בריטיים על מנת למנוע את תלייתם של אשבל ושמחון, שני לוחמי המחתרת שנפלו בידי הבריטים ולימים הועלו לגרדום. "התחפשנו לקצינים בריטיים, נכנסנו למועדון הקצינים ברחוב הירקון והוצאנו משם בצהרי היום קצין בדרגת סגן אלוף, שני סרנים ושני סגנים. היינו שבעה בחורים. החבאנו את הקצינים ברחוב סלמה מהעבר השני של הכביש הסמוך לתחנה המרכזית. כיום יש שם שלט שבו כתוב שפה הוסתרו הקצינים הבריטיים".

במשך השנים נפגשו נחמיאס וקדישאי לא פעם. היה זה בטיסותיו של ראש הממשלה המנוח בגין לחו"ל. נחמיאס כאיש 'אל על' הוצב לצידו והשלושה היו יושבים ומשוחחים על ימי המחתרת. לדבריו "יחיאל היה כל כך עליז, היו לו מלא בדיחות. היינו מתפוצצים מצחוק. גם בגין היה צוחק איתנו".

את קדישאי פגש נחמיאס רק לפני כשבועיים בבית האבות בו התגורר. לדבריו קדישאי לא רצה לעסוק במפגשים הללו במתרחש היום. "ניסיתי לדובב אותו ולשאול מה דעתו על מה שהולך היום, אבל הוא היה אומר לי 'יוסק'ה אנחנו לא נשנה שום דבר, אנחנו כבר לא בגיל שישנה משהו. בוא נדבר על הדברים היפים שהיו אז...'".