דרישה: להנגיש את מוקד המשטרה לחירשים

מוקד 100 של משטרת ישראל עדיין אינו מותאם לחירשים ואילמים. ח"כ אלהרר לשר אהרונוביץ': "הספירה לאחור לפני אסון החלה כבר מזמן".

אבי יוגב , י"ז בכסלו תשע"ד

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום מסך. המשטרה
ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) דורשת מהשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' להנגיש באופן מידי את מוקד 100 של משטרת ישראל לחירשים ואילמים, שכיום אינם זוכים למענה מותאם לצרכיהם בעתות חירום.

את הדברים אמרה אלהרר במסגרת דיון שנערך לציון יום החירש בכנסת.

מלשכתה של חברת הכנסת נמסר כי אוכלוסיית החירשים וכבדי השמיעה בישראל מונה מאות אלפי אנשים. כיום, אדם חירש או אילם אשר נקלע למצוקה נותר ללא אפשרות ליצירת קשר עם המשטרה, שכן מוקד החירום עובד בפורמט טלפוני בלבד. הדבר מותיר אזרחים חירשים ואילמים תלויים בנוכחותם ורצונם הטוב של הסובבים אותם ופוגע קשות בעצמאותם ובביטחונם האישי. על אף התשתית הטכנולוגית הזמינה ומספר פיילוטים שהוכרזו בעבר להנגשת המוקד באמצעות שימוש באפליקציות סלולר או הודעות SMS, עד כה לא בוצעה ההנגשה ומאות אלפי אנשים נותרים כאמור ללא מענה בשעת מצוקה. 
    
עוד מציינים בלשכת אלהרר כי סעיף 36 לתקנות נגישות השירות שנכנסו לתוקף ב-25 באוקטובר 2013 מחייב באופן מפורש כל מפעיל של מוקד חירום טלפוני לבצע את ההנגשות הנחוצות למתן שירות לאנשים עם מוגבלויות, באופן שיאפשר להם להשתמש בשירות באותה מהירות, נוחות ואיכות שבהן ניתן השירות לכלל הציבור. עם זאת, חובת ההחלה ההדרגתית מאפשרת לגופים ציבוריים לפרוס את הליך ההנגשה עד יולי 2014 ומותירה מעל 200 ימים בהם אזרחים חירשים ואילמים בישראל מופקרים לגורלם.  

אלהרר דורשת מהשר אהרונוביץ' להאיץ את ההליך לכדי הנגשה מידית של המוקד. בפנייתה אמרה אלהרר כי "במצב הנוכחי, בכל רגע נתון יכול אדם חירש או אילם להיקלע למצוקה או להיות קורבן לפשע ואנחנו כחברה נמשיך להפנות לו עורף. כאשר הטכנולוגיה זמינה כל כך, המשאבים הדרושים להנגשה מעטים כל כך והסוגיה העומדת על הפרק היא הביטחון האישי הבסיסי ביותר של מאות אלפי אנשים במדינת ישראל, לא יעלה על הדעת שמצב כזה ימשך ולו יום אחד נוסף".
עוד הוסיפה ואמרה: "אני קוראת לשר לביטחון פנים להתערב באופן מידי ולדאוג למענה ראוי עבור חירשים, כבדי שמיעה ואילמים בכל מוקדי המצוקה הטלפונים במדינת ישראל, כי השעון מתקתק והספירה לאחור עד יבוא אסון החלה כבר מזמן".