מגישים לעם ישראל 7,500 דפי גמרא

הרב בני נכטיילר: חנוכה מלמד שהאור יכול לנצח את החושך. דרך הדלקת הנרות מלמדת אותנו איך מנצחים.

אורלי הררי , י"ח בכסלו תשע"ד

לומדים גמרא
לומדים גמרא
צילום: גילי צרפתי

מאות מתלמידי מרכז ישיבות בני עקיבא השתתפו (רביעי), בכנס 'יגדיל תורה ויאדיר' שהתקיים בישיבת בנ"ע הדרום ברחובות.

פרויקט 'יגדיל תורה ויאדיר' של מרכז ישיבות בני עקיבא הוא פרויקט דגל ששם לו מטרה לעודד את התלמידים ללמוד תורה לשמה. במסגרתו לומדים מאות תלמידים בכל הארץ אלפי דפי גמרא בכל שנה מעבר לתוכנית הלימודים הרגילה ולומדים הלכה למעשה מהי אהבת תורה.

התלמידים פתחו את הכנס בלימוד בחברותות של דף מקורות בנושא "לא בחיל ולא בכח" והרב גולן מדמון ר"מ ביב"ע הדרום סיכם את הלימוד.

ראש הישיבה המארחת הרב דוד טברסקי שפתח את הכנס דיבר על הצורך לשלב בין 'החרב והקשת' ל'תורה ולתפילה' כפי שמוזכר בפרשת השבוע שעבר לגבי יעקב אבינו. לאחר מכן עלה תלמיד הישיבה לערוך סיום ש"ס משניות שנלמדו מספר פעמים בשבועות האחרונים על ידי תלמידי הישיבה לזכרם של הרב עובדיה והרב צוקרמן זצ"ל.

הרב ד"ר יהודה פליקס, ראש מינהל החינוך של מרכז יב"ע, הנחה את הכנס וציין כי הלימוד במסגרת 'יגדיל תורה ויאדיר' משפיע על כל הישיבה כולה. הרב דרוקמן ראש מרכז ישיבות בני עקיבא נשא דברים בפני התלמידים וסיפר: "פעם מציאות של תלמידי ישיבות שלומדים תורה בעמקות ובעיון היתה נדמית הזויה. כשבנים ובנות דתיים סיימו בי"ס יסודי דתי, הם גמרו עם היהדות שלהם. זאת היתה המציאות. מחרתיים חל יום פטירת הרב נריה זצ"ל ולפני יומיים היתה אזכרת ה- 30 לרב צוקרמן זצ"ל. שניהם יחד שינו את המציאות. עוד טיפה ועוד טיפה ונבנה כאן עולם תורה ציוני אדיר".

בין הדוברים הנרגשים היה בן לנדי שיחד עם רעייתו מהווים כגורם המניע והמממן את מפעל 'יגדיל תורה ויאדיר'. לנדי סיכם את כמות דפי הגמרא שנלמדו השנה במסגרת הפרויקט והגיע ל-7500 דפי גמרא שנלמדו בעיון ועליהם נבחנו התלמידים. הוא ציין כי עם ישראל זקוק ללימוד התורה הזה לנוכח האתגרים החשובים בכלכלה ובביטחון שעומדים לפניו ועודד את התלמידים להמשיך וללמוד ולסיים את הש"ס.

הרב בני נכטיילר ראש מרכז ישיבות בני עקיבא אמר לתלמידים: חנוכה מלמד שהאור יכול לנצח את החושך. דרך הדלקת הנרות מלמדת אותנו איך מנצחים. כשמנקה הארובות וטוחן הקמת מתגוששים, טוחן הקמח תמיד יפסיד. כי הוא תמיד יתלכלך. לכן, הדרך היא לא תמיד לצאת למלחמה ברע אלא להרבות אור וטוב. מפעל 'יגדיל תורה' מיועד לבחורים שרוצים להוסיף טוב ואור. עוד דף גמרא ועוד אחד. הרב נכטיילר ציין לשבח את עבודתם המסורה של הרב מאיר וינינגר מנהל התוכנית והרב ראובן פרינס המרכז את התוכנית בישיבת הדרום.

הרב שמחה הכהן קוק רבה של רחובות, שכיהן בעבר כראש ישיבת בנ"ע נתניה, כיבד את האירוע בנוכחותו וציין כי כל ישיבה ראויה להתכבד בתלמידים הלומדים לשמה עשרות ומאות דפי גמרא וראוי לחגוג זאת. הוא הדגיש בפני התלמידים כי ללא התורה אין לנו יכולת לשמר את הקיום שלנו כיהודים בעולם ובארץ והסביר את חשיבות לימוד התורה המוטלת על האב כלפי בנו ועל כל אדם כלפי עצמו.  

בין הדוברים הנעימו תלמידי יב"ע הדרום בניגון ובשירה בניצוחו של זאב וידניש. והתלמידים קיבלו באירוע סטים של ש"ס, שו"ע, טור, וספרי ראשונים כהוקרה על לימודם.