המבקר לגרמן: מה אתם עושים בנושא "הדסה"?

מבקר המדינה דורש משרת הבריאות תשובות בנוגע לטיפול משרדי הממשלה במשבר התקציבי והתפקודי בבתי החולים של "הדסה".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בכסלו תשע"ד

הפגנת אחיות הדסה
הפגנת אחיות הדסה
צילום: פלאש 90

המשבר התקציבי בבתי החולים של "הדסה" בירושלים, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים, מגיע בימים אלו לשלחנו של מבקר המדינה.

המבקר שיגר לאחרונה מכתב לשרת הבריאות יעל גרמן, בו הוא דורש ממנה הסברים בנוגע לפעולותיה של המדינה בנוגע למשבר המאיים להשבית שניים משלושת המרכזים הרפואיים הגדולים בירושלים.

במכתבו מציין המבקר, כי "בפרסומים השונים נטען לגירעונות עצומים; כוונה לפטר מאות עובדים; תשלום חלקי של משכורות לעובדים; התפטרות של ארבעה חברי דירקטוריון ישראלים, לרבות היו"ר, גב' אסתר דומיניסיני; שכירת חברת ייעוץ לצורך טיפול במשבר המתמשך; כוונה לסגור את בית ספר לרפואת שיניים בהדסה; ועוד".

לדבריו, "משרד מבקר המדינה מודע לעובדה שהמרכז הרפואי הדסה הידוע לתפארה בעולם כולו אינו גוף מבוקר לפי הגדרתו בחוק מבקר המדינה, התשי"ח-1958 [נוסח משולב]. עם זאת, משרדנו מביע דאגה לגורל מערכת הבריאות בירושלים, בהיבט הציבורי, שהדסה היא אבן היסוד בה".

המבקר מפרט כי מדובר בנושא קריטי למערכת הבריאות, זאת משום ש"מערכת האשפוז בירושלים מבוססת על בתי חולים שאינם ממשלתיים או בבעלות קופות-חולים, וביניהם בתי החולים של הדסה, אשר נותנים שירותים לכ-מיליון תושבים, כולל אוכלוסיית מזרח ירושלים והסביבה".

"לאור האמור, נבקש לקבל פרטים על ההליכים שנוקטים משרד הבריאות והממשלה כולה לטיפול במשבר המתמשך בהדסה ועל הכיוונים המסתמנים לפתרונו", הוסיף המבקר.