הממשלה מקפיאה, הפלסטינים בונים
הרשות הפלסטינית מקימה מאחזים ב-E1

בעוד ישראל נכנעת ללחץ האמריקני ומקפיאה תכניות בניה בשטח שבין ירושלים למעלה אדומים, הפלסטינים כבר הקימו עשרות מבנים בלתי חוקים.

עדו בן פורת , י"ט בכסלו תשע"ד

מאחזים רגבים E1 מבנים פלסטינים
מאחזים רגבים E1 מבנים פלסטינים
רגבים

הממשלה מקפיאה, הפלסטינים בונים​: בכל אזור E1 בין מעלה אדומים לירושלים, בונה הרשות הפלסטינית מאחזים בלתי חוקיים כדי לקבוע עובדות בשטח ולסכל התיישבות היהודית.

מתחקיר של תנועת רגבים עולה כי מאות מבנים יבילים כבר הוקמו סביב מעלה אדומים ובמרחב כביש 1 היורד לים המלח. המבנים עשויים מלוחות מתכת, דבר המאפשר בנייה מהירה כשבדרך כלל פועלים הפלסטינים בסופי שבוע, אז יחידת הפיקוח של המנהל האזרחי אינה פעילה.

בשלב הראשוני, מכסים הפלסטינים ביריעות בד שחורות את המבנים, על מנת לטשטש את הקמתם. עם הזמן  נעלמות היריעות וממשיכים להכשיר את השטח למבנים נוספים. כלל המאחזים נבנו בשטחי C הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה, אולם למרות פניות רבות של נציגי תנועת רגבים, המנהל האזרחי לא מתמודד עם התופעה ומסתפק בהדבקת צווי הריסה ותו לא.

בחלק מהמקרים, עתירות לבג"ץ של הפלסטינים וארגוני שמאל קיצוני מעכבות את ביצוע האכיפה. כך למשל במרחב נחל קידר, דרומית למעלה אדומים, הקימו הפלסטינים מאות מבנים בניגוד לחוק, אולם לאחר הגשת צווי ההריסה הגישו הפלסטינים עתירה לבג"ץ. בעקבות העתירה החליטו השופטים לתת צו ביניים אשר לא מאפשר הליך אכיפה כלשהו.

מכלל המקרים המוצגים בתחקיר מתברר באופן מוחלט כי המנהל האזרחי בכלל והיחידה לפיקוח בפרט, אינם עושים די על מנת לעצור את תופעת ההשתלטות.

"המצב בשטח הוא בלתי נסבל" אומר עובד ארד, רכז השטח בתנועת רגבים, "הרשות הפלסטינית מקדמת בניה של מאות מבנים בשטחי C אבל אין מי שיפקח ויאכוף את החוק. מהניסיון אנחנו למדים כי ככל שעובר הזמן יהיה יותר קשה ליישם מדיניות אכיפה. הגיע הזמן שמדינת ישראל והמנהל האזרחי ישימו סוף להפקרות והחוק יאכף לא רק כלפי הישראלים".טוען....