"אכיפת החוק" של שי ניצן

"הייתי אחראי לריכוז פעולות מערכת אכיפת החוק לקראת ההתנתקות ובמהלכה", כותב עו"ד שי ניצן בקורות החיים שלו. עו"ד עדי קידר מסביר.

ישי קרוב , כ' בכסלו תשע"ד

שי ניצן
שי ניצן
צילום: פלאש 90

עו"ד עדי קידר, מי שייצג ומייצג אנשי ימין רבים, סבור כי המינוי הצפוי מחר (ראשון) של עו"ד שי ניצן לפרקליט המדינה, הוא טעות, זאת לאור העשור האחרון בו פועל ניצן במערכת הפרקליטות.

בשיחה עם ערוץ 7 אומר קידר כי במהלך השבוע האחרון מאז הוחלט על המינוי, "כלי התקשורת מגוייסים בצורה מאוד ברורה לטיהור שמו של שי ניצן. הם אמנם מזכירים שהוא אויב הימין, אבל אף אחד לא העלה את ההיסטוריה שלו מהעשור האחרון".

קידר ציין כי ניצן הוביל אכיפה סלקטיבית ביהודה ושומרון בכלל ובהקשר של חשודים מהימין בפרט, "ההתנהלותו הייתה באופן מפלה".

הוא מזכיר כי ניצן עמד בראש צוות אכיפה שהממשלה החליטה לסגור ולמרות זאת המשיך ניצן בפעילותו, "גם בתקופת ההתנתקות, למרות כל הוראות הממשלה לשנות את המדיניות המפלה לגבי עצורים מהימין, הוא המשיך במדיניות האפליה".

עו"ד קידר סיפר כי בעבודתו הוא נפגש בתדירות גבוהה, "בתוצרים של ניצן אישית ושל המחלקה שלו - בהם העמדה לדין של מתיישבים שקשורים לכאורה בהסתה והמרדה כאשר כלפי הצד השמאלי של המפה אין מגמה כזו מצד הפרקליטות".

"לאדם כזה אסור לעמוד בראש המערכת למרות כישוריו", הדגיש עו"ד קידר שהוסיף כי אמנם לפעמים, כאשר אדם מתמנה לתפקיד אחראי הוא הופך להיות ענייני ולא מגמתי, "למה אנחנו צריכים להמתין ולראות אם זה יקרה? מה שהוא עשה בעשור האחרון לא מצדיק את המינוי שלו. לא הוא ולא הסובבים אותו מודים במדיניות המפלה, אז ודאי שהם לא ישנו אותה".

קידר הוסיף כי כמי שמכיר את המערכת ואת האיש, "הוא לא מתאים. אמנם הוא מוכשר אך את המוכשרות שלו הוא תיעל למקומות לא נכונים והוא צריך לשלם את המחיר וללכת הביתה".

על ההבדל בין הפרקליט היוצא, משה לדור לבין ניצן אמר עו"ד עדי קידר כי הכהונה של לדור הייתה לא קלה ובמהלכה ספגה הפרקליטות מספר מפלות גדולות ולכן הוא חייב מחליף, "מה שהביא את הועדה למנות את שי ניצן זה שהם רצו לשקם את הפרקליטות ולהחזיר אליה את אמון הציבור. ניצן הוא מינוי פוליטי וכשהוא נגוע בנקודה מסויימת אנחנו לא יכולים לסמוך עליו".