אופטימיות קצרת מועד

נתוני הלמ"ס האחרונים ציננו את ההתלהבות באוצר והוכיחו שההאטה כבר כאן. משכירים דירה ביותר מ‑5,000 שקלים? מס הכנסה בדרך אליכם.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א בכסלו תשע"ד

משרד האוצר
משרד האוצר
פלאש 90

הכותרות הכלכליות החגיגיות בישרו על "עודף בגביית המיסים" ועל "גירעון קטן מהצפוי", והמהדרין סיפרו גם כי באוצר בוחנים אפשרות להפחתת נטל המס בשנה הבאה, 2014.

אולם פרץ האופטימיות, שנשען במידה רבה על ניצול חוק הרווחים הכלואים בידי החברות הגדולות במשק, ועל אירועי מס חריגים כמו מכירת ווייז ויתרת מניות ישקר, נגוז עד מהרה. הנתונים שפרסמה השבוע הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הבהירו מה מצבו האמיתי של המשק וגרמו גם לאופטימיים להבין שהוא רחוק מאוד מלהשביע רצון. מנתוני הלמ"ס עולה כי קצב הצמיחה של המשק ברבעון השלישי של שנת 2013 עומד על 2.2 אחוזים בלבד, נתון המשקף האטה של ממש בצמיחה.

הסיבות להאטה מגוונות, אבל המרכזית שבהן היא הירידה בייצוא הנובעת מכך שהמשק העולמי, ובמיוחד מדינות המערב, עדיין לא התאושש מהמשבר של שנת 2008. לישראלים רבים כבר היה נדמה שהמשבר ההוא מאחורינו, אולם תמונת המצב בכלכלות המערביות אינה כה אופטימית. באירופה וגם בארה"ב קצב ההתאוששות קטן מהצפוי והדבר גורר בהכרח ירידה בייצוא הישראלי. על מנת להתמודד עם הבעיה מנסה מדינת ישראל לפרוץ לשווקים אלטרנטיביים. משרדי האוצר, החוץ והכלכלה משקיעים מאמצים בסיוע ליצואנים בטוויית קשרים עם יבואנים בארצות מזרח אסיה, אבל מאמצים אלו יישאו פרי רק בטווח הבינוני, ובינתיים הפגיעה בייצוא למערב מורגשת מאוד.

התוצאה של ההאטה בצמיחה היא פשוטה וברורה. כל החלומות על עלייה של ממש בגביית המיסים, ירידה בגירעון והקלה עתידית בנטל המס, יצטרכו לחכות לימים טובים יותר. נכון לעכשיו המתווה שאנחנו נמצאים בו הוא הפוך בדיוק. בעוד צמיחה מעידה על עלייה צפויה בגביית המיסים, האטה מצביעה על מגמה הפוכה בדיוק. בשנה הבאה אנו צפויים לשמוע את זעקות השבר בנושא הגירעון רק מחריפות, ואל תתפלאו אם לקראת סוף 2014 תשמעו גם על תוכנית נוספת להעלאת מיסים, ישירים ועקיפים.

אבל ההאטה אינה באה לידי ביטוי רק במערכת המיסוי, למרות שמערכת זו היא נייר לקמוס מצוין למצבו של המשק. ההאטה פוגעת בשלב שני גם בתעסוקה, וסביר להניח שרמות התעסוקה הגבוהות שנרשמו השנה לא תחזורנה על עצמן בשנה הבאה. גלי הפיטורין שאנו שומעים עליהם לאחרונה עשויים להתרחב בחודשים הבאים ולגרום לכך שגם ההאטה תעמיק עוד. בשלב זה מקורה של ההאטה בעיקר בירידה בייצוא, אבל גלי הפיטורין והשחיקה בשכר העובדים צפויים להשפיע לרעה על הצריכה המקומית שמהווה מנוע צמיחה משמעותי בזכות עצמה.

ולמרות כל זאת, לא מומלץ להיכנס לדיכאון. מצבו של המשק הישראלי עדיין טוב יותר מזה של מרבית המשקים במערב. את הגל הראשון של משבר 2008 שרדנו, וגם הגל השני לא שבר אותנו. יש סיכוי טוב שגם הגל הנוכחי יעבור בשלום, באופן יחסי.

על הכוונת: בעלי הבתים

הכנסה משכר דירה חביבה מאוד על הישראלים. בין היתר משום שמדובר בהכנסה שבמקרים רבים אינה חייבת בתשלום מס ואף פטורה מדיווח למס הכנסה. אבל שני תהליכים שקרו בשנים האחרונות מחייבים את תשומת לבם של המשקיעים, משכירי הדירות. הראשון הוא עליית שכר הדירה הממוצע בשנים האחרונות בקצב גבוה יותר מעליית תקרת הפטור על הכנסה משכר דירה. על מנת להבין את הבעיה, נציין כי לא כל הכנסה משכר דירה פטורה ממס הכנסה. בשנת 2013 עומדת תקרת הפטור על 4,980 שקלים בחודש. מי שמשכיר דירה או דירות בסכום העולה על התקרה הזאת חייב בדיווח למס הכנסה ובתשלום מס כחוק על הכנסתו. בעבר הלא רחוק מרבית משכירי הדירות, גם באזורי הביקוש, לא היו חייבים במס על השכרת הדירה. בפריפריה גם מי שהשכיר שתי דירות פעמים רבות לא חויב במס כלל. אולם כיום, עם עליית מחירי השכירות, יותר ויותר משכירים נכנסים לקטגוריית החיוב בדיווח וחיוב בתשלום מס.

תהליך מקביל המתרחש בחודשים האחרונים הוא מיקוד מאמצים שעושה רשות המיסים בתחום של השכרת דירות. כחלק מהמאמץ הכולל להקטנת הגירעון, רשות המיסים הגבירה מאוד לאחרונה את מאמצי הגבייה. אחד המגזרים שהוזנחו לאורך השנים היה זה של משכירי הדירות. הסיבה לכך הייתה העובדה שכאמור, מרביתם היו פטורים מתשלום מס, וגם מי שעברו את התקרה חויבו בסכומים נמוכים יחסית. מאחר שכיום המצב השתנה, החלה רשות המיסים במבצעי אכיפה מיוחדים המופנים כלפי משכירי דירות. פקחי הרשות דופקים על דלת הבית ומבקשים מהדייר (מכוח סמכותם על פי חוק) לראות את חוזה השכירות. במידה שהחוזה מעלה חשד לחיוב במס, מעמיקים הפקחים את הבדיקה ומכאן ועד לחקירה פלילית במקרה של העלמת מס הדרך קצרה. בחלק מהמקרים מאותרים בעלי הדירות באמצעות ניתוח מאגרי מידע ממשלתיים, ובחלק אחר בשיטה הישנה והרעה של הלשנות. שוכר לא מרוצה, שכן נרגן או יריב עסקי או אישי יכולים להפוך אתכם ליעד לפקחי הרשות וחוקריה.

מי מכם שמגלה כעת שהוא חייב בתשלום מס על ההכנסה מהשכרת דירה, צריך תחילה לדווח על הכנסתו. בשלב השני על המשכיר לבחור את מסלול תשלום המס המועדף עליו ולברר את תנאי התשלום. באופן כללי ניתן לומר כי במסלול הראשון המס הוא בגובה של 10 אחוזים מכל ההכנסה משכירות. זאת ללא התחשבות בהכנסות אחרות וללא הפחתה של הוצאות במסגרת יצירת ההכנסה. המסלול השני כולל תשלום מס על החלק שאיננו פטור (גובה הפטור ממס משתנה לפי גובה דמי השכירות החודשיים) כחלק מההכנסה הרגילה של המשכיר. במידה שההכנסה הכוללת של המשכיר גבוהה, המס על החלק שאינו פטור יהיה גבוה יחסית, ואילו אם המשכיר אינו חייב במס גבוה, גם המס על דמי השכירות יהיה נמוך יחסית.