פרויקט ב'נעם': "תופרים" את שביל ישראל

פרויקט ייחודי וערכי: תלמידי תיכון וחטיבה צועדים יחד על מסלול שביל ישראל במקטעים של יומיים עד ארבעה. היעד: השלמת המסלול עד הקיץ.

שמעון כהן , כ"א בכסלו תשע"ד

טיולים
טיולים
פלאש 90

מיזם חינוכי ערכי מתקיים בישיבת נועם ירושלים. במשך שנתיים משנות החטיבה והתיכון עוברים התלמידים את מסלול חוצה ישראל בקיטועים של שניים עד ארבעה ימי הליכה.

על המיזם שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם שלמה ימיני, תלמיד כיתה י"א, הנמצא לקראת אחד המקטעים האחרונים של המסע.

למסע יוצאים התלמידים במשותף, החל מתלמידי כיתות ח' ועד לתלמידי כיתה י"ב, כאשר לבד מההתחברות לנופי הארץ וההליכה במשעוליה הם גם מתחברים אלה לאלה, עוזרים ותומכים לחלשים יותר על פי הצורך.

המקטע הראשון שאותו צעדו התלמידים נמשך לאורך יומיים על מנת להקל את ראשית המסע. לאחר מכן שבו התלמידים ללימודים הסדירים ולאחר מספר שבועות חזרו לעוד מקטע בן שלושה ימים ושוב שבו אל הלימודים וחוזר חלילה. כעת הם נמצאים לקראת אחד המקטעים האחרונים, מהלך שיתרחש בשבועות הקרובים.

למסע יוצאים התלמידים כשעל גבו של כל אחד 12 ליטרים של מים. היציאה לכל יום של צעידה מתחילה בחמש בבוקר ומסתיימת בחמש בערב ל-12 שעות התארגנות ומנוחה.

לצד ההיכרות עם נופי הארץ נפגשים הנערים גם עם נופיה האנושיים של הארץ. ימיני מספר על מפגשים עם אנשי קובוצים ומושבים השייכים מטבע הדברים למגזרים אחרים, כמו גם מפגשים עם קבוצות נוספות ובודדים המסיירים לאורכו של השביל וממפגשים אלה מקביל התלמידים עידוד וחיזוק על אף הפערים הקיימים בדעות ובתפיסות.

ימיני נשאל אם רצף הלימודים אינו נקט בעקבות הסיורים. לדבריו המציאות הפוכה ודווקא ללא היציאה אל השטח והאוורור היה המשך הישיבה בין כותלי הכיתות קשה יותר. זאת מעבר להפנמה שיש נם דברים נוספים חשובים מעבר ומחוץ לסדרי הלימודים הרגילים.

"השביל יוצר חיבור נפלא בין התלמידים בגילאים השונים." מסר ראש הישיבה הרב שמחה ויסמן והמשיך: "לקיחת האחריות, המנהיגות, ההתמודדות והחיבור לארץ מתורגמים גם אחר כך לחיי היומיום בישיבה ובכלל".