פתרון ישראלי לעיוות כפות רגלי יילודים

בכנס האורטופדיה הבינלאומי הקרוב יוצג פתרון ישראלי לבעיה שעד כה לא נמצא לה מענה רפואי קל – עיוות כפות רגליים של יילודים.

שמעון כהן , כ"ב בכסלו תשע"ד

גרביים גרב רגליים פסים
גרביים גרב רגליים פסים
Office XP

פיתוח ישראלי אורטופדי חדש נותן מענה לבעיה שלא נמצא לה פתרון ברור החלטי ופשוט עד היום – עיוות בכפות רגליים של ילודים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אילון דאיזדה סמנכ"ל חברת 'אנפו מד'.

לדבריו הפתרון שנהגה על ידי אביו לבעיה השכיחה של עיוותי כפות רגליים אצל יילודים הוא לא פחות מאשר מהפכה עולמית שכן עד היום לא היה רישום לפתרון לבעיה זו שבה כף הרגל מגלה קימורים כלפי פנים.

"עד היום היו לרופאים שלוש תשובות עבור ההורים. התשובה הראשונה הייתה  שבע"ה זה יסתדר ויהיה בסדר. התשובה הזו נאחזה בנתון סטטיסטי ולפיו כ-65 עד 70 אחוזים מהילדים מסתדרים, אבל הרופא הימר למעשה בגלל הסטטיסטיקה הזו כי לא היה יכול לדעת מי מהילדים יסתדר ומי לא. תשובה שנייה שקיבלו הורים הייתה ללכת לפיזיותרפיה ביתית. בכך האחריות הוטלה על ההורים ואין מחקר שמוכיח שאכן מדובר בפתרון. התשובה השלישית היא טיפול בגבסים. מדובר בטיפול מייגע וקשה הטיפול  הוא קשוח וכולל גיבוס עד הירכיים וההשלכות לפעמים אסטתיות, הגייניות ואחרות. מדובר בשיטה מאוד מיושנת כי לא מצאו פתרון ראוי לבעיה וכאן אנחנו נכנסים לואקום שנוצר", הוא מספר.

הפתרון שמציג דאיזדה מדבר על מכשיר הנראה כנעל ומתלבש על כף הרגל ומתוכו מופעל מעין עיסוי פנימי המשפיע על מבנה השלד ומפרק כפות הרגליים באופן איטי ורציף. אורכו של הטיפול דומה לאורך הטיפול בגבס, כחודש וחצי עד שלושה חודשים אבל בו אין צורך בהחלפת הגיבוס על ידי רופא מומחה אחת לשבועיים ונמנעות הבעיות הנלוות.

בדבריו מדגיש דאיזדה כי הבעיה עליה הוא מדבר שכיחה ביותר ונוגעת לשמונה מתוך כל מאה ילדים וכרגע יודעים על הפתרון בעיקר מומחי אורטופדיה וחשוב לדבריו להביא את המידע לידיעתם של הורים. הפיתוח כולו החל כבר לפני שבע שנים אך רק בשנה האחרונה, לאחר בדיקות ואישורים של משרד הבריאות, המהלך יוצא לאור. עוד הוא מוסיף ומציין כי עד כה אחוז ההצלחות הוא מאה אחוזים לאחר שמאות תינוקות טופלו במתקן המיוחד.

באשר לעלות הטיפול אומר דאיזדה כי מדובר ב-1,350 שקלים לכל כף רגל וסכום זה מוחזר על ידי קופות החולים למבוטחים המחזיקים בביטוחים משלימים כאלה ואחרים.

יצוין כי הפתרון שמציע דאיזדה יוצג השבוע בכנס האורטופדים הבינלאומי הגדול שיתקיים בתל אביב לאחר שבכנס 'מייד אין איזראל' האחרון הוגדרה החברה כאחת החברות המבטיחות.