"לא הגיוני שבוגי יעלון יסתתר מאחורי צה"ל"

משפחות בית המכפלה תוקפות את שר הביטחון המאפשר לקיים טקס הדלקת נרות רק מחוץ לבית ולא בתוכו.

ישי קרוב , כ"ד בכסלו תשע"ד

משה יעלון
משה יעלון
צילום: פלאש 90

משפחות בית המכפלה ותנועת נחלה זועמות על החלטת משרד הביטחון שלא לאפשר להם לקיים מחר (חמישי) טקס הדלקת נרות בתוך בית המכפלה שבחברון ומאפשר להם לקיים את הטקס רק מחוץ לבית.

התושבים סיפרו כי בתשובה שקיבלו מהמשרד נכתב כי "הנושא נמצא תחת אחריות צה"ל. לפיכך יש לפנות לדובר צה"ל לקבלת התייחסות", ובתגובה לכך אמרו המשפחות כי מדובר ב"אי יכולת של הדרג המדיני לקבל החלטה בסוגיה שהוא אמון עליו".

נזכיר כי לאחרונה שלחו תנועת נחלה ומשפחות בית המכפלה מכתב למשרד הביטחון בבקשה לקיים את אירוע הדלקת נרות החנוכה בתוך בית המכפלה. לדברי המשפחות "בחר משרד הביטחון שלא להחליט", ולהעביר את ההחלטה לגורמים בצה"ל שתפקידם ליישם את החלטת הדרג המדיני. זאת חרף העובדה כי מחר מקיימות משפחות בית המכפלה, תנועת נחלה ואישי ציבור רבים בהם השר יאיר שמיר אירוע הדלקת נרות המוני בשטח בית המכפלה".

בתנועת נחלה אמרו כי "שר הביטחון בוגי יעלון לא יכול להסתתר מאחורי דרגי שטח צבאיים כי הם אינם קובעים את המדיניות. ידוע לכל כי כל נושא בית המכפלה נתון בידי שר הביטחון וראש הממשלה. הנושא היה יכול להיפתר בקלות על ידי נתינת אישור לאכלוס בית המכפלה על ידי המשפחות שרכשו אותם".

יו"ר הקואליציה, יריב לוין, תוקף את המאמצים של מערכת המשפט למנוע את אכלוס הבית, "הניסיונות החוזרים ונשנים של מערכת המשפט לעכב את אכלוס הבית ולפגוע במפעל ההתיישבות לא יעלו יפה".

"אני שותף לדרישה וללחץ שמופעלים כל העת על כל מערכות הממשל על מנת להבטיח את אכלוסו של הבית ומשוכנע שהדבר יקרה בקרוב מאוד. אין כוח שימנע מאיתנו לממש את זכותנו ושימנע מהאנשים שרכשו מקרקעין כדין לממש את זכויות הקניין שלהם בירושלים, בחברון ובכל מקום אחר ולאפשר את הדרישה הצודקת לאפשר את אכלוס הבית לאלתר. לא ייתכן מצב שבו יהודים רוכשים זכויות והדבר נמנע מהם רק בשל היותם יהודים".

"לאחר כל הקשיים המשפטיים המלאכותיים שהוערמו בדרך, אין היום עוד ספק כי הבית הזה נקנה כדין וכי מתיישביו רשאים להכנס אליו ללא כל דיחוי. אני קורא מכאן לממשלת ישראל ולכל המערכות המופעלות בעניין לפעול לאלתר לאפשר את אכלוס הבית ובטוח שזה לא הבית האחרון שאנחנו רוכשים בחברון ושנזכה להבנות בחברון כמו גם בארץ ישראל כולה".

לוין הדגיש כי זכותו של עם ישראל על ארץ ישראל היא "זכות נצחית והיסטורית שלא ניתן לערער עליה. גאולת אדמות ומימוש זכותנו על הארץ, הם לא רק חובה אלא זכות שעומדת לדור הזה בזכות שיבתנו לארצנו והקמתה של  מדינת ישראל. קניית בתים, אכלוסם והמשך פיתוח ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל ובחברון בפרט, הינם המימוש המלא של זכות זו ואני מאמין ומשוכנע שנלך בדרך הזו ונבנה וניבנה בארצנו מבית לבית ומדונם לדונם. הייתה לי הזכות להיות חבר הכנסת הראשון שנכנס לבית המכפלה לאחר שהבית נסגר בפני המתיישבים ובפני בעלי הזכויות בו, ואנו דורשים לממש את זכותנו המלא ולאכלס את הבית בחזרה ובהקדם האפשרי".