תשמעו סיפורים מפי "השומר"

עם מסרים אמוניים, הפקה מלוטשת ומחיר שפוי, 'שומר הסיפורים' מסתמן כאלטרנטיבה מוצלחת לתרבות הפסטיגלים בחנוכה.

יערה וייס , כ"ו בכסלו תשע"ד

"שומר הסיפורים"
"שומר הסיפורים"
כרזת ההצגה

שומר הסיפורים, כתיבה: שולי רנד, ניהול אמנותי: איילת ריפס

שלמה, קבלן בניין מצליח, הולך להגשים את פרוייקט חייו, אך מוישה מייסעס - איש זקן המתגורר בבית מוזנח - מסרב להתפנות ממנו ומונע משלמה להגשים את חלומו. כאשר גם הבטחות לסכומי כסף מכובדים לא מועילות, מחליט שלמה להגיע אל האיש בכבודו ובעצמו כדי לשכנעו לחתום על האישורים ולהתפנות מביתו. מוישה מסרב, כי יש לו סיפורים במוח ובלב, ועליהם הוא לא מוותר. את הסיפור הגרעיני הזה כתבה איילת ריפס, ומתוכו אנחנו נשאבים לארבעה סיפורים שמספר מוישה לשלמה ובנו.

ריפס היא יוצרת חרדית חוזרת בתשובה שמאחוריה מחזות נוספים שכתבה לילדים. היא פנתה לשולי רנד, והוא כתב שירים שהפכו את ההצגה למחזמר קליט וסוחף. רנד מופקד גם על הדמויות של ההצגה, וכברסלבר הוא הציע לה לשלב גם את הסיפור של ר' נחמן על ההינדיק. שאר הסיפורים בהצגה מדברים על כוח הרצון, על חשיבות החסד ועל העיקרון של גלגל סובב בעולם.

חנוכה הפך מזמן לחג הפסטיבלים ומחזות הזמר, מה שמאלץ הורים רבים להיפרד ממאות שקלים ולקבל בתמורה הצגות מפוארות ותכנים ברמה לא גבוהה. הדבר מהווה בעיה גדולה לציבור הדתי, שלא מוצא את עצמו בתוך השואו הגדול וכוכבי הטלויזיה הנוצצים שמככבים בהפקות הללו. אולם בשנים האחרונות זכינו, ולרווחת הציבור האמוני הולכת וצומחת אלטרנטיבה חדשה, שאינה נופלת ברמתה מהפסטיבלים המקבילים של החג. כך למשל ייהנו הצופים בהצגה מפתיתי שלג, מבמה מסתובבת ומפירוטכניקה עשירה, לצד תפאורה מושקעת ותלבושות מרהיבות. בדמות גיבורי התרבות יעלו על הבמה השחקנים אסי צובל ואבישי שטרית המוכרים לילדים כאסי ופולקע מערוץ מאיר. המסרים אמוניים והמחיר הגיוני בהשוואה להפקות האחרות.

למופע שני חלקים: ההצגה שאורכה כשעה ולאחריה הפסקה. בחלק השני יזכו הילדים למופע היפ-הופ של חצי שעה, בו יחברו לשחקנים גם חברי להקת ה'בובה מייסעס' שישירו את שירי החנוכה בעיבודים מיוחדים בכיכובו של ישי לפידות. כשאני שואלת את הבמאית אם הדבר לא ילאה את הילדים היא עונה בשלילה, ומוסיפה כי הפורמט נוסה בעבר ומאוד הצליח. גם הסיפור המרכזי של ההצגה על איש שאוסף סיפורים חזק ומדבר אל כל ילד באשר הוא.