הכנסת ספר התורה שהובילה לשמירת השבת

חגיגת הכנסת ספר תורה התקיימה בביתו של הראשון לציון הרב עמאר. בעיצומה של שבת חנוכה ובמחיצת הרב קיבל התורם על עצמו את שמירת השבת.

חיים לב , כ"ח בכסלו תשע"ד

הכנסת ספר תורה
הכנסת ספר תורה
יהודה דביר

ביום חמישי שעבר, הופתעו תושבי שכונת גבעת המבתר בירושלים לניגוני מוזיקה חסידית שבקעו מתחת לחלונם.

הם הציצו החוצה וראו מחזה לא שגרתי. עשרות ילדים עם לפידי אש בידיהם צועדים בסך, כשאחריהם נוסעת חופה גדולה ומאות איש רוקדים ומפזזים לפני ספר התורה. מכונית מיוחדת עמוסת אורות מהבהבים וצבעוניים השמיעה מוזיקה חסידית והשמחה גדשה את הרחוב.

כשהטיבו את ראייתם, יכלו לחזות בראשון לציון הרב שלמה משה עמאר, תושב השכונה, ניצב במרכז החוגגים, ורוקד אף הוא בשמחה גדולה לכבודה של תורה.

הכנסת ספר תורה זו היא מיוחדת במינה. התורם, יהודי מכובד החפץ בעילום שמו, הנו בעל השפעה חזקה במדינות רבות. אך פרט לעובדה היותו יהודי לא ידע הרבה על יהדותו. בשנים האחרונות נקשר למרן הראש"ל ובעידודו החל לקבוע עיתים לתורה מידי יום  ולחזור לכור מחצבתו. בהתעוררות של מצווה החליט לתרום ספר תורה מהודר לע"נ אביו, וביקש שספר תורה זה ייכנס לביתו של הראשון לציון.

ואכן, ביום חמישי שעבר, נר שני של חנוכה, נערכה בביתו של הראש"ל מעמד כתיבת האותיות, בהשתתפות גדולי תורה ואישי ציבור, ובראשם המקובל הרב שמואלי, הרב כהן ראש ישיבת יקירי ירושלים, הרב טופיק רבה של העיר ביתר, הרב מדינה רב קהילת "תכלת מרדכי" ברמת שלמה, ראש הכולל הגאון הרב אליהו עמאר, בן הראשל"צ הרב יוסף, הרב עובדיה יוסף ראש ישיבת חזון עובדיה, ח"כ אלי ישי, ח"כ ניסים זאב ועוד. ספר התורה שנתרם הינו בגודל מוקטן, בעל כתב ספרדי מהודר ונתון בשני עצי חיים מכסף, כמנהג יהדות מרוקו.

בסיום כתיבת האותיות נשא הראש"ל דברים תורניים על מהות לוחות הברית שהיו בארון והעלה על נס את פועלו של התורם. לאחר מכן יצא התהלוכה ברוב עם אל הרחוב, כאשר מאות החוגגים רוקדים ומפזזים לכבוד התורה. תושבים חילוניים רבים יצאו אף הם החוצה והצטרפו למעגלי הרוקדים בהתרגשות רבה. כמה מהם סיפרו שזו הפעם הראשונה שהם זוכים לראות מחזה כזה. בסיום התהלוכה נשא הראשון לציון את תפילת הרש"ש להצלחת עם ישראל בכל העניינים וספר התורה נכנס אחר כבוד לארון הקודש שבבית מרן הראש"ל, וישמש את הרב והמתפללים במניינים המתקיימים בבית הרב בשמחות וחגים.

יצויין, כי בתפילת שחרית של שבת חנוכה, דיבר הראש"ל על ליבו של התורם הנכבד ופרט באוזניו את חשיבות שמירת השבת. בו ברגע קיבל התורם על עצמו את מצוות שמירת השבת, למרות כל הקושי הכרוך בכך מתוקף מעמדו בארץ נכר.טוען....