'מרכז הרצל' הוקם בעיר הולדת חוזה המדינה

בבודפשט, עיר הולדתו, של הרצל הוקם ביוזמת ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית מרכז חינוכי ציוני סביב דמותו של חוזה המדינה.

שמעון כהן , כ"ט בכסלו תשע"ד

חדש בבודפשט
חדש בבודפשט
פלאש 90

בבודפשט בירת הונגריה נחנך אתמול (ראשון) מרכז ייחודי על בנימין זאב הרצל, חוזה מדינת היהודים, שנולד בבירת הונגריה ופעל בה בשנים הראשונות לחייו.

המרכז החדש, "מרכז הרצל", שמוקם ביוזמת ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית, נועד לחשוף את יהודי הונגריה למפעל הציוני ולהדק את הקשר שלהם למדינת ישראל. המבקרים במרכז יחשפו בצורה אינטראקטיבית לפועלו של חוזה המדינה ולרעיון הציוני הלכה למעשה. כך מדווחים אנשי הסוכנות היהודית.

חנוכת המקום התקיימה במעמד יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, יו"ר ההסתדרות הציונית אברהם דובדבני, שגריר ישראל בהונגריה אילן מור, נציגי ממשלת הונגריה, שגרירים מהאיחוד האירופי, ראשי הקהילה היהודית ועוד.

במרכז יתקיימו פעילויות חינוכיות ייחודיות, בעזרת צוות הדרכה מיומן שילווה את הקבוצות. המבקשות להעמיק את היכרותן עם המפעל הציוני. במקום מוצב קיר אינטראקטיבי הכולל 11 עמדות, בשלוש שפות הונגרית, אנגלית ועברית. בין הפעילויות השונות עמדה הכוללת פעילות אודות השנים בהם חי הרצל בבודפשט, עותק מספרו של הרצל "מדינת היהודים" בשפה ההונגרית, סרטון אודות חזונו של הרצל "ציונות עכשיו", עמדת שמע מהקונגרס הציוני הראשון ועמדה הכוללת פעילות אינטראקטיבית בנושא "מחזון למציאות – אם תרצו אין זאת אגדה", עמדה העוסקת באנטישמיות וסובלנות בהונגריה מאז ועד היום, משחק טריוויה בנושא הרצל ובאנר העוסק בתנועות הנוער הציוניות שפעלו ופועלות בהונגריה.

במהלך ביקורם בבודפשט יחנכו שרנסקי ודובדבני גם את משכנה של הוועדה לאנטישמיות בהונגריה - שתפעל גם היא, כמו מרכז הרצל, בין כתלי מרכז תרבות ישראל בבודפשט.

הוועדה לאנטישמיות הוקמה לאחרונה על ידי מנהיגים יהודים כדי להילחם בתופעות האנטישמיות בהונגריה באמצעות חינוך וחקיקה בנושא. בסקר שנערך לאחרונה על ידי ה- FRA בקרב יהודי 8 מדינות החברות באיחוד האירופי ובהן הונגריה נמצא כי: 25% מהמשיבים חוו אירוע של העלבה מילולית או הטרדה מפני שהם יהודים. 66% אחוזים טוענים כי האנטישמיות הינה בעיה הקיימת בכל המדינות החברות באיחוד האירופי. 57% מכלל הנשאלים היו עדים או פגשו מישהו שטען שהשואה היא מיתוס או שהחשיבות שמייחסים לה וכמות הנרצחים בה מוגזמת. רבע מהנשאלים אמרו כי לעיתים הם נמנעים מביקור באתרים יהודים כי אינם מרגישים בטוחים. יותר מרבע השיבו כי הם נמנעים ללכת למקומות מסוימים באזור מגוריהם כי אינם מרגישים בטוחים שם כיהודים.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי מציין כי "להחלטה של הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית להשיק את מרכז הרצל ואת הוועדה לאנטישמיות באותו המבנה של מרכז ישראל בבודפשט יש משמעות. בזמנו, הרצל חשב שעם הקמת מדינת ליהודים האנטישמיות תיעלם. הוא צדק לגבי ישראל, אבל לצערנו האנטישמיות עדיין מרימה ראש ברחבי העולם. במקרים רבים האנטישמיות החדשה גם מכוונת נגד מדינת ישראל. במאבק למיגור תופעות האנטישמיות יש לישראל תפקיד חשוב ביחד עם הקהילות היהודיות".

יו"ר המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, גוסטי יהושוע-ברוורמן, מסבירה: "מרכז הרצל בבודפשט, אותו אנו חונכים מצויד במיטב הטכנולוגיה בת זמננו ובעזרתו אנו מבקשים להוביל ציבור יהודי ושאיננו יהודי למסע בזמן שתחילתו בשלהי המאה 19 עם כינוסו של הקונגרס הציוני הראשון בבאזל,  דרך תחנות בחייו של הרצל כמנהיג ומוביל דרך. אנו פותחים את המרכז בתקופה בה אנו עדים ליותר ויותר גילויים של אנטישמיות בעולם בכלל ובאירופה בפרט. תפקידנו להכיר בקיומה של מפלצת זו מתוך רצון ומחויבות להלחם בה ולהבטיח כי לעולם לא תרים ראשה עוד. באמצעות הביקור במרכז אנו מבקשים להקנות ידע ולעורר שאלות ומחשבות באשר לעתיד והתפקיד שממלא כל אחד ואחת מאיתנו בעיצובה של מדינת ישראל".