צה"ל: עלייה בנפגעים מטרור ביו"ש

בכיר בצה"ל מודה בעלייה במספר הנפגעים מאירועי טרור ביו"ש. ראש מועצת קרני שומרון קורא לתפיסה ולהחמרת הענישה מול הפוגעים.

חזקי ברוך , ל' בכסלו תשע"ד


בכיר בצה"ל  מודה כי יש עלייה בנפגעים מאירועי חבלניים ביו"ש אך לדבריו מספר האירועים דומה לשנים קודמות . הבכיר מוסיף כי הסד"כ (סדר הכוחות) ביו"ש ירד באופן דרמטי .
 
ראש מועצת קרני שומרון,  יגאל להב, אמר בתגובה לדברי הקצין, "יש עלייה יום יומית בזריקות האבנים ובקבוקי התבערה. יש עלייה של 120 אחוז בכמות הנפגעים וגם צה"ל לא מכחיש זאת עכשיו. הטיפול צריך להתחלק לשניים, מצד אחד צה"ל צריך לעשות יותר גידור, תאורה, תפיסה והחמרת ענישה מול מיידי האבנים ומצד שני טיפול של משרד האוצר והביטחון במיגון האוטובוסים והרכבים".
 
להב מוסיף, "שיעלו הילדים של השרים ומקבלי ההחלטות לאוטובוס מכפר סבא וייסעו עם הפלסטינים וידברו הומנית. הומניות זה נחמד רק שזה נגמר ברצח של חייל בעפולה בחודש האחרון.  כל היפי נפש וכל האווירה שצריך דו קיום זה נחמד כל עוד לא פוגעים בנו".

שלמה ועקנין, קב"ט מועצת יש"ע, סבור גם כן כי יש עלייה בפיגוע טרור ביו"ש נגד יהודים, "יש עליה  באירועי פח"ע. הסיבה שיש פחות אירועים ויותר נפגעים כי מבחינת צה"ל אם בקבוק התבערה לא פגע או אבן שנזרקה ולא דווחה, מבחינת צה"ל האירוע לא קרה. כמו כן מבחינת צה"ל אם היו עשרה מקרים באותו צומת זה אירוע אחד ולא עשרה מקרים".
 
ועקנין מבהיר כי עם זאת צה"ל עושה ככל יכולתו ,"למרות שכמות החיילים בשטח ירדה אנחנו מרגישים זאת על צה"ל, צריך לקבל דחיפה נוספת להתייחסות מחמירה לאותו פח"ע עממי".
 
חבר ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, ח"כ מוטי יוגב, מציין כי "יש עלייה בנפגעים כי יש יותר תושבים ביו"ש אבל פחות מיגון לתושבים. על פיקוד מרכז למגר את הפיגועים ולהגביר את תחושת הביטחון, לדאוג שנער שזורק אבנים יכנס ל-5 שנים לכלא  ולהפסיק עם הדלת המסתובבת. עיקר המאמץ צריך להיות התקפי והשלמתו במיגון להצלת חיים".