מנצלות את הדת כדי לחמוק מגיוס

צה"ל: שתיים מכל שלוש מועמדות לגיוס הנחקרות בחשד להצהרת דת שקרית חוזרות בהן. לצורך איתורן צה"ל מפעיל חוקרים פרטיים.

חזקי ברוך , ל' בכסלו תשע"ד

חיילות
חיילות
פלאש 90

תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון כוח אדם באכ"א בדיון של ועדת המשנה לכוח אדם והכשרות בוועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ עמר בר לב (עבודה).

עוד הוסיף תא"ל אגמון כי 35.9 אחוז מהנשים המחויבות בגיוס מקבלות פטור בגין הצהרות דת, מתוכן כאמור חלק גדול חשודות כמי שמקיימות אורח חיים שאינו דתי כלל.

לדבריו, לצורך איתורן של הבנות המצהירות הצהרות דת שקריות מפעיל צה"ל חוקרים פרטיים. לטענת תא"ל אגמון כ 2/3 מהבנות שנפתחה נגדן חקירה בשנת 2013 מודות כי הצהירו הצהרת שקר.
 
סוגיה נוספת בדיון עסקה בנושא הירידה באחוזי הגיוס של הגברים לצה"ל. לטענת תא"ל אגמון "כרבע מהגברים המחויבים בגיוס לצה"ל אינם מתגייסים. מגמה זו, במידה ותמשך בעשור הקרוב, עלולה להביא לקריסתו של מודל צבא העם". עוד הוסיף תא"ל אגמון כי 14 אחוז מאלו שאינם מתגייסים מקבלים פטור בגין "תורתו אומנותו".
 
עוד עלה בדיון כי צה"ל בוחן בימים אלו חשדות לפיהם פסיכיאטרים העניקו לחיילים פטור נפשי פיקטיבי. החשדות עלו לאחר שלאחרונה הבחין צה"ל בעלייה במספר הפטורים הנפשיים שקיבלו חיילים מפסיכיאטרים פרטיים.  הנושא כאמור נימצא בימים אלו בבית המשפט.
 
במהלך הדיון הגיבו חברי הכנסת לדיווח לפיו בית המשפט הצבאי החליט כי סא"ל שהטריד מינית מספר חילות לא ירצה את עונשו בכלא. 

לטענת ח"כ בר לב, זה הוא מסר בעייתי ביחס למעשים הקשים שכביכול שבוצעו. העונש אינו פרופורציונאלי. זה לא עונש שהיה מתקבל אילו מדובר היה בבית משפט אזרחי.

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה בעניין זה כי צה"ל לא יכול לדבר על הארכת משך שירות הנשים ובאותה נשימה להפקיר נשים למפקדיהם באופן הזה. צריך להבין שיש קשר ישיר בין היכולת של נשים לשרת לבין היכולת של צה"ל לספק להן סביבת שירות שוויונית ובטוחה.