נסגר תיק חקירת מותו של מוסטפא תמימי

הפרקליטות הצבאית סגרה את תיק חקירת מותו של תמימי, שנפגע מרימון גז של צה"ל בדצמבר 2011. "הירי בוצע בהתאם לכללים".

עדו בן פורת , ב' בטבת תשע"ד

טרור רימון
טרור רימון
פלאש 90
הפרקליטות הצבאית סגרה (חמישי) את תיק חקירת מותו של מוסטפא תמימי, שנפגע מרימון גז שזרקו לוחמי צה"ל בדצמבר 2011 בכפר נבי א-סאלח.

לאחר האירוע בו מצא תמימי את מותו נפתחה באופן מיידי חקירת מצ"ח לשם בירור נסיבות המוות. במסגרת החקירה, נגבו עדויות מפי חיילי צה"ל אשר היו עדים לאירוע. כמו כן, אותר החייל אשר ביצע את ירי רימון הגז והוא מסר, כי הירי בוצע בתגובה ליידוי אבנים מסיבי על רכבו של הכוח ועל כביש סמוך וכי הוא לא ראה אנשים בקו הירי באותה העת.

מהפרליקטות נמסר כי החקירה הייתה מורכבת ונתקלה בקשיים רבים. כך, עד ראייה מרכזי, אשר על פי התמונות נראה מיידה, לכאורה, אבנים לעבר הג'יפ הצה"לי יחד עם מוסטפא תמימי - סירב למסור את עדותו בעניין. בנוסף, הפרת סדר אלימה, שכללה יידוי אבנים לעבר גורמי מצ"ח, קטעה מספר פעמים את ביצועו של השחזור, אשר נערך על ידי מצ"ח במקום, עד להפסקתו בטרם הושלם.

במהלך החקירה, עלה בידי החוקרים להשיג תמונות וסרטונים אשר תיעדו את האירוע ואשר באמצעותם ניתן היה לגבש תמונה מלאה של ההתרחשות. בנוסף, נתקבלה חוות דעתו של מומחה, אשר קבע, כי נוכח המפתח הצר של דלת הג'יפ ותנועתו של תמימי אל עבר הג'יפ, לא ראה החייל היורה את תמימי בעת הירי ובסמוך אליו, ואף לא יכול היה לראותו.

בפרקליטות הדגישו כי "לאור החומרים שנאספו, עלה כי הירי בוצע בהתאם לכללים ולהנחיות הרלוונטיים, ולא היה בביצועו משום עבירה כלשהי. משכך, נסגר תיק החקירה מבלי לנקוט צעדים משפטיים כנגד מאן דהוא".