"בקעת הירדן - חיץ אסטרטגי"

אלוף פיקוד המרכז: ההסדר על בקעת הירדן - "ביצה שלא נולדה. אין לוותר על נוכחות צה"ל במקום".

עוזי ברוך , ו' בטבת תשע"ד

ניצן אלון,
ניצן אלון,
פלאש 90

מפקד פיקוד המרכז, ניצן אלון, נועד אתמול עם ראשי מועצת יש"ע על רקע הדיווחים על הסכם ביטחוני בין הרשות הפלסטינית לבקעת הירדן.

בעיתון "ישראל היום" דווח כי אלון הסביר כי ההסדר עם הפלשתינים לגבי בקעת הירדן הוא "ביצה שלא נולדה", וחשף כי עמדת צה"ל היא לא לוותר על נוכחות בבקעה.

לדברי האלוף, בעמדה הזו הצליחו אנשי הצבא לשכנע את עמיתיהם האמריקנים, ובהם הגנרל ג'ון אלן, שגיבש את הפרק הביטחוני המוצע במו"מ המדיני מטעם האמריקנים.

בהקלטה שהגיעה לידי "ישראל היום", נשמע האלוף אומר: "אנחנו מעורבים בעניין הזה לפני שזה עלה לכותרות. ידענו שזאת סוגיה שתעלה ושישאלו את הצבא. עסקנו בזה כבר בסיבוב קודם, בתקופת ממשלת אולמרט בשנת 2007. כל מה שקרה במזרח התיכון - הטלטלה האזורית, בעיות יציבות וכל מה שקורה בסוריה - רק עוזרים לטיעונים שלנו. הטענה שלנו היא שבקעת הירדן היא חיץ אסטרטגי של מדינת ישראל.

יש לפתח יחסים אסטרטגיים עם הירדנים ולבנות עוד שכפ"ץ כזה, אבל האמירות שלנו ברורות לגבי בקעת הירדן. מקרה נדיר שהצלחנו להשפיע, כולל על גורמים המקצועיים האמריקניים שמולם עבדנו. הם ייצגו את האמירות שלנו". האלוף אלון הוסיף כי "זה לא אומר שאין כאן מתחים: הדרישות של הפלשתינים לריבונות וכו'. במידה רבה, זו ביצה שלא נולדה. רמת האמון האישית שלי בסיכויי התהליך הזה היא לא גבוהה".