"תקציב התרבות בישראל מגוחך ביחס לעולם"

יו"ר שדולת התרבות, ח"כ עפר שלח, אמר היום בכינוס אומנים בכנסת כי "נדרש חוק תרבות בישראל. התרבות היא שגריר ראשון במעלה".

חזקי ברוך , ז' בטבת תשע"ד

עופר שלח
עופר שלח
צילום: פלאש 90

מעל 200 אמנים, מפיקים, מוסיקאים, בימאים, מנהלי תיאטראות ומוזיאונים ושחקני קולנוע ותיאטרון הגיעו היום לכנסת, לכנס הבכורה של שדולת התרבות בכנסת ה-19.

השדולה הוקמה במטרה להעלות את הבעיות והאתגרים הקיימים בתחום התרבות ולבחון דרכים לקידום מדיניות ושינויי חקיקה נדרשים בתחום בשיתוף היוצרים, משרד התרבות, השלטון המקומי וגורמי המקצוע והניהול.

תוצרי הכנס יהיו בסיס לפעולה בכל תקופתה של הכנסת הנוכחית, במטרה לשנות את מצבה של התרבות בישראל – כולל חקיקת חוק תרבות שיסדיר את מעמדה של התרבות ואת סדרי העדיפויות התקציביים ביחס אליה.

דיוני השדולה נחלקו לשלושה חדרי דיון שנושאיהם תקציב התרבות וחלוקתו, זכויות העוסקים באמנות ונושאי מנהל התרבות והפריפריה. בשבועות הקרובים הם יעובדו להצעות חוק ומצע לפעולה מול משרדי הממשלה השונים.

בשדולה השתתפו שרת התרבות והספורט - ח"כ לימור לבנת, שר הרווחה - ח"כ מאיר כהן וחברי הכנסת מכל סיעות הבית בניהם יפעת קריב, נחמן שי, עומר בר לב, רינה פרנקל, שמעון אוחיון, דב חנין.

שרת התרבות, לימור לבנת, אמרה כי כי מדי שנה משרד התרבות מעמיד את תקציב התרבות הגדול אי פעם, והתקציב לשנת 2013 גדול בכ-100 מיליון ש"ח ביחס לזה שהיה בשנת 2009. בסה"כ תקציב התרבות לשנת 2013 יעמוד על 708 מיליון ש"ח, אבל הוא עדיין נמוך ומביך וצריך לעשות כל מה שאפשר בכדי להגדילו, אמרה השרה לבנת.

היא ציינה כי התוספות התקציביות, שאנו מקבלים מדי שנה לא מצליחות להדביק את קצב הצמיחה והפריחה התרבותית בישראל וקיימים מספר גורמים לכך:

לבנת הוסיפה כי משרד התרבות נדרש היום לתמוך ביותר גופי תרבות מבעבר ובשלוש השנים האחרונות מספר הגופים הנתמכים עומד על כ-630, לעומת 576 גופים בשנת 2008. משרד התרבות תומך היום גם ביותר בקשות תמיכה, המוגשות לו מדי שנה (1492 בקשות השנה לעומת 1134 בקשות תמיכה בשנת 2008).

"בפועל, על אף שעוגת התמיכה בתרבות גדלה, היא מתפרסת היום ליותר חלקים. יש התפתחות אדירה של תחומי תרבות, שקודם לכן היו פחות מוכרים, ובשנים האחרונות עשו קפיצת מדרגה עצומה. משרד התרבות בראשותי מקצה מדי שנה עשרות מיליוני שקלים בהנגשת התרבות הישראלית ליישובי הפריפריה ומעניק סיוע ליוצרים ולגופים, שקודם לכן לא נתמכו. הודות לפעילותנו הענפה בפריפריה, הוזלו באופן משמעותי מחירי הכרטיסים והוכפל מספר הצופים, הצורכים תרבות באופן שוטף ביישובי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית".

עוד הוסיפה שרת התרבות כי בשנים האחרונות חלה עלייה ב"יוקר המחייה התרבותי" של גופי התרבות, "הוצאותיהן גדלו, ולמרות שמשרד התרבות משתדל להגדיל את התמיכה, היא לא תמיד תואמת להתייקרויות בהוצאות שלהם. לשמחתנו, גם איכות היצירה ומורכבות ההפקה בכל תחומי התרבות והיצירה עולה בשנים האחרונות, ובהתאמה גם מידת ההשקעה הכספית. חשוב לי לומר מילים טובות ליוצרים ולכל העוסקים במלאכת התרבות, שחרף הקשיים הכלכליים יוצרים פה תרבות ענפה ומשגשגת ועושים עבודה תרבותית בלתי רגילה".

בהתייחסה לאירועי יום העצמאות הקרבים, אמרה השרה לבנת, כי המצב היום בו רשויות מתקצבות אירוע חד פעמי לעיתים במיליוני שקלים "הינו מקומם. בתקציב זה ניתן היה לסבסד חוגי לילדים ונוער ולאפשר תמיכה משמעותית בגופי תרבות ביישובים. בימים בהם תוכניות הריאליטי שוטפות את הטלוויזיה, יש לעשות הכל כדי לאפשר לציבור תרבות איכותית ולא בזבוז כסף רב לריק. השרה לבנת הוסיפה, כי בכוונתה לבחון כיצד ניתן לטפל בנושא זה".

השרה לבנת סיכמה בדבריה, כי היא סבורה, שיש לחוקק חוק תרבות, המעגן חקיקה תקציבית. הדבר הכרחי וכך ניתן יהיה לאפשר לגופי ומוסדות התרבות והיוצרים לפעול ללא קושי ולא רק לשרוד.

השרה לבנת בירכה את ח"כ עופר שלח ואמרה, כי יוזמתו להקים את שדולת התרבות בכנסת הינה מבורכת ועבודתו ראויה לכל הערכה. אין לי ספק, שנמשיך לפעול בשילוב ידיים למען קידום ופיתוח התרבות במדינת ישראל.

יו"ר סיעת יש עתיד, עפר שלח, אמר כי "חלוקת עוגת התקציב צריכה להיות כזאת שיהיה מספיק לכולם לאכול ושלא יקרה מצב שבסוף כולם יוצאים רעבים".

גיא לואל אמר כי "שינוי תפיסה זה הדיון. בואו ננצל את המומנטום שהעם רוצה תרבות ויוצא לכיכר בגלל אריק איינשטיין וספי ריבלין. זה הזמן לעשות קמפיין כדי להכריח אתכם מקבלי ההחלטות להציל את התרבות".