מנכ"ל הביטוח לאומי: האוצר מתנגד לתקצוב נכים

פרופ' שלמה מור יוסף אמר בדיון בוועדה לפניות הציבור כי הביטוח הלאומי תומך במתן קצבה ל-5,000 ילדים נכים והאוצר מתנגד.

חזקי ברוך , ז' בטבת תשע"ד

שלמה מור יוסף
שלמה מור יוסף
צילום: פלאש 90

הוועדה לפניות הציבור, בראשות ח"כ עדי קול, חזרה ודנה היום (שלישי) בנושא מתן קצבת שירותים רפואיים מיוחדים - שר"מ, לילדים נכים.

הדיון התקיים במסגרת היום הבין-לאומי למען אנשים עם מוגבלות המצוין היום בכנסת.

המצב היום הוא שקצבה כזו משולמת רק לבוגרים בני 18 ומעלה ואילו הורים לילדים נכים נאנקים תחת עול כלכלי ותפקודי קשה מאחר ואינם זכאים לקצבה זו.

קצבה זו, אילו הייתה משולמת לילדים, הייתה מאפשרת להורים לשכור את שירותיהם של עובדים זרים שהיו מטפלים בילדים ומשחררים אותם לעבוד ולחיות.

במהלך הדיון תיארו ההורים לילדים הנכים את החיים הקשים מאד של טיפול מתמיד בילד, אחים הנתונים במצוקה, פיטורין כתוצאה מהשגחה על הילד ופירוק משפחות.

הם ביקשו כי המדינה תאשר קצבת שר"מ, בשיעור של 5,000-6,000 ש"ח שתאפשר להם לעבוד ולהתפרנס בכבוד ותאפשר למשפחות חיים הקרובים לחיים נורמליים.

יו"ר הוועדה ח"כ עדי קול, הדגישה כי הוועדה מבקשת בדיון זה להתרכז בכ-5,000 ילדים בעלי נכות קשה ביותר שכבר מופו על ידי המוסד לביטוח לאומי וכבר מקבלים תוספת מיוחדת בסך כ-650 ש"ח בחודש.

גב' דפנה אזרזר, מנכ"לית ארגון אהב"ה (ארגון הנכים בישראל המיוחד) אמרה כי העובדה שנושא זה נדון כבר 4 ארבע שנים ומכריחים את ההורים לבוא לוועדה ו"לבכות על מר גורלם" מהווה תעודת עניות למדינת ישראל, "מדברים על חיים ומוות של הורים, של משפחות שקורסות. היכן חברי הכנסת?", שאלה גב' אזרזר.

היא ציינה כי העברת ילד למוסד עולה למדינה 17,000 ש"ח ואילו המשפחות מבקשות רק 5,000-6,000 ש"ח.

לירן סעדון, ילד נכה, סיפר שהוא משותק "מהגרון ועד סוף הגוף. אני מאד מרחם על ההורים שלי...כי הם כל הזמן מרימים אותי, עושים לי אמבטיות ומצנתרים אותי. ממש קשה להם", סיפר לירן. נירית, אמו של לירן סיפרה כי יש להם עוד שתי בנות בבית ובעלה כבר סבל מכמה אירועי לב בעקבות העומס, "אני מרגישה שהבית שלי קורס. עברתי לגור אצל ההורים, אני מתחננת לעזרה", אמרה נירית.

גב' יוליה בן משה, אם לילד בעל נכות קשה, אמרה כי "צריך להפסיק להתייחס להורים כאל עלות כלכלית. אם יאפשרו לנו לשכור מטפלים, נוכל לצאת לעבוד ולשלם מס. הילדים ייצאו עם אחיהם ותהיה תעסוקה נוספת".

ח"כ אורי מקלב קרא למנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, לדאוג שנושא זה יהיה "הראשון במעלה" בטיפולו. "זוהי זכות הקיום של המדינה", אמר ח"כ מקלב. הוא ביקש כי הביטוח הלאומי ישתחרר מהתפיסות המוקדמות וכי גם ילדים נכים יזכו לקצבת השר"מ.

ח"כ דוד אזולאי הזכיר כי בכנסת הקודמת התקיים דיון קשה ודומה בוועדה, כאשר עמד בראשה, וכי דאג להפיץ את סרט ההקלטה של הדיון למקבלי ההחלטות. הוא הזכיר כי השר כחלון דאג לתוספת של 28% לקצבה הרגילה ואמר כי עדיין מדובר ב"לעג לרש". הוא ציין כי מעמדה של יו"ר הוועדה, כחברת כנסת במפלגת עתיד, מאפשר לה השפעה על שרי הרווחה והאוצר וביקש כי זה יהיה הדיון האחרון בכנסת בנושא זה.

פרופ' שלמה מור יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי, אמר כי המוסד לביטוח לאומי סבור כי יש להעניק קצבת שר"מ מלאה ל-5,000 ילדים שלהם נכות קשה וכי עלות מהלך כזה יכולה להגיע ל- 65 מיליון ₪. עוד ציין כי פנה לשר הרווחה בנושא זה וציין את עמדת המוסד לביטוח לאומי. מר גיא הרמתי, רפרנט ביטוח לאומי באגף התקציבים במשרד האוצר, אמר כי משרדו סבור שאין להגדיל את תקציב הביטוח הלאומי וכי על המוסד לביטוח לאומי לדאוג לעניין זה מתוך תקציבו.

ח"כ קארין אלהרר אמרה כי "הביטוח הלאומי שינה את השיח שלו. אם רוצים לשלב אנשים ען מוגבלויות בחברה צריך להשקיע כסף". עוד אמרה כי אינה רואה אפשרות שהילדים לא יקבלו קצבת שר"מ. היא ביקשה כי האוצר יעשה הערכה שתכלול הכנסות משוערות של הורים שייצאו לעבוד. "הדיון חוצה מפלגות. העובדה שהורים מגדלים ילדים מוגבלים ואינם מעבירים אותם למוסדות, אינה דבר מובן מאליו. הוריי גידלו אותי ואני מעריכה מאד את ההורים שמגדלים את ילדיהם הנכים".

בסיכום הדיון אמרה ח"כ עדי קול, יו"ר הוועדה, כי תפעל להגשת הצעת חוק בנושא ולאיתור מקור תקציבי על מנת להבטיח קצבת שר"מ לילדים הנכים. עוד אמרה כי תפנה אל שרי האוצר והרווחה על מנת לקדם את עמדת המוסד לביטוח לאומי התומכת במתן קצבת שר"מ ל- 5000 ילדים בעלי נכות קשה".