הפסדים כתוצאה מטיפול בחיילים בקופות החולים

קופות החולים החליטו להפסיק את מתן השירות הרפואי לחיילים, זאת בשל הפסדים כלכליים. ח"כ שי כינס את ועדת הבריאות לדון בעניין.

חזקי ברוך , ז' בטבת תשע"ד

חיילים באימון
חיילים באימון
צילום: פלאש 90

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קיימה היום (שלישי) דיון דחוף ביוזמתו של ח"כ נחמן שי (העבודה), בעקבות הודעת משרד הבריאות לפיה החל משנת 2014 לא יינתנו יותר שירותים רפואיים לחיילי צה"ל בקופות החולים.

ח"כ שי אמר בדיון, "גיליתי להפתעתי שתוך עשרים יום עתיד להיפסק הפיילוט המתקיים מזה 3 שנים, במהלכו ניתן טיפול רפואי בקופות החולים השונות ל-30 אלף חיילי צה"ל המשרתים בקריה ובתל השומר. זאת כתוצאה ממחלוקת כספית בין משרד הביטחון וקופות החולים".

סגנית ראש מינהל הרכש במשרד הביטחון, חנה גנאור, אמרה כי  "על פי החוזה, באפשרותנו לבקש להמשיך לקיים את הפיילוט גם בשנת 2014, באותם מחירים שניתנו לנו בשלוש השנים האחרונות. אולם משרד הבריאות דורש תקציב נוסף, ולכך אנחנו לא מסכימים".

כלכלן משרד הבריאות, ליאור ברק אמר כי המכרז התברר כהפסדי בהיקפים גדולים: בשנת 2012 עמדו ההפסדים על 25 מיליון שקלים (העלות היתה 82 מיליון שקלים והתקבול 57 מיליון שקלים), "אנחנו בבעיה: קופות החולים פועלות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, אולם חיילי צה"ל אינם מבוטחים במסגרת החוק, ואנחנו לא רשאים להורות להם לעבור על החוק. זה גובר על תנאי החוזה".

ד"ר סלמן זרקא ממרכז שירותי הרפואה בצה"ל ציין כי אין באפשרות הצבא להיערך באופן מיידי לקליטה חוזרת של 30 אלף חיילים לצורך טיפולים רפואיים, וכי נדרשת לו לפחות חצי שנה לשם כך.

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אמר "יש תחושה שהגופים השונים לא מייחסים חשיבות רבה לכך שבעוד שלושה שבועות יישארו עשרות אלפים מבנינו ללא מענה רפואי. איך ייתכן שמערכות ציבוריות לא מסוגלות לתקשר ביניהן ולהגיע לפתרון? על משרד הבריאות להתכבד ולכסות את ערוותו: אתם חתמתם על החוזה הזה. גם אם נגרמים לכם הפסדים, קחו אחריות וקיימו את החוזה כמו שצריך".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), סיכמה את הדיון: "השירות שקופות החולים נותנות לחייל צה"ל במסגרת הפיילוט הוא מצוין. על משרדי הביטחון והבריאות לשוב לוועדה תוך 10 ימים עם דרכי פתרון מוסכמים".