המיליונים של "לב טהור"

הקהילה החרדית הקיצונית, הבדלנית והאנטי ישראלית ניהלה אגודות צדקה שהחזיקו ברשותן מיליוני דולרים.

דלית הלוי , ז' בטבת תשע"ד

האשמות מאחורי הנופים. קנדה
האשמות מאחורי הנופים. קנדה
פלאש 90

הקבוצה החרדית קיצונית והאנטי ישראלית "לב טהור" קיבלה מיליוני דולרים לחשבונות אגודות הצדקה שפתחה.

העיתון "טורונטו סטאר" מדווח (צוטט באתר שלום טורונטו) בהסתמכו על נתוני מס ההכנסה, כי הקהילה הסגורה שנמלטה מקוויבק לצ'טהם אונטריו בעקבות חקירה על התעללות בילדים, הקימה שתי אגודות צדקה והן Congregation Riminov ו- Society for Spiritual Development שנוהלו ע"י ראש הקהילה, הרב שלמה הלברנץ, ושמונה מחבריו הקרובים.

עמותת Congregation Riminov נרשמה בשנת 2001 כאגודת צדקה דתית, זמן קצר לאחר שהלברנץ השתקע בקנדה בעקבות גירושו מישראל בגין עונש מאסר שריצה בניו יורק על חטיפה של צעיר דתי. מאוחר יותר קיבל הלברנץ מעמד של פליט. בשנת 2006 היו לאגודת הצדקה נכסים בשווי של 5.6 מיליון דולר ושנה מאוחר יותר נשלל ממנה מעמדה כאגודת צדקה הזכאית לפטור במס בגלל אי העברת מידע הכרחי למס ההכנסה.

העיתון "טורונטו סטאר" מוסיף, כי עמותת Society for Spiritual Development נרשמה ב-2004 כאגודת צדקה ובשנת 2011 היא קיבלה תרומה מאגודה אחרת בסך של 4.3 מיליון דולר. בשנת 2012 היא העבירה סכום בסך של 3.3 מיליון דולר לאגודה יהודית אחרת בקוויבק Canadian Friends of Holy Land Institutions.

מקהילת "לב טהור" נמסר, כי תרומות התקבלו מקנדה, ארה"ב, בריטניה וישראל. "מקור ישראלי" המצוי בענייני "לב טהור", מסר ל"טורונטו סטאר", כי הקהילה התקיימה מכספי הסיוע הסוציאלי שהתקבלו ממשלת קוויבק המעבירה סכום של כ-2,000 דולר למשפחה בת חמישה או שישה ילדים. לדבריו, כספים אלה שיועדו למשפחות הועברו לראשי הקהילה.

לא מכבר הוציא בית משפט בקוויבק צו על הוצאת 14 ילדים ממשפחותיהם בקהילת "לב טהור" והעברתם למשפחות אומנה בעקבות ממצאים קשים על הזנחה של הטיפול בילדים, אי מתן חינוך ברמה ברמה הראויה והנדרשת בקוויבק והתעללות פסיכולוגית. יש לציין, כי קהילת "לב טהור" מכחישה בתוקף את כל הטענות בדבר התעללות בילדים, ודוברים מטעמה האשימו את ישראל כמי שעומדת מאחורי רדיפתם בגין עמדתם האנטי ישראלית.