הסכמות על מענקי העמותות בחריש

המדינה הגיעה להבנות עם חברה "באמונה" לפיהן תאפשר לעמותות חריש לקבל מענקי מקום לתקופה של חצי שנה.

אורלי הררי , ח' בטבת תשע"ד

פרוייקט באמונה
פרוייקט באמונה
יח"צ

המדינה הגיעה להבנות עם חברת "באמונה", המייצגת חמש עמותות בישוב חריש לצורך קבלת מענקים בישוב.

בישיבה מוקדמת שהתקיימה דקות ספורות לפני תחילת הדיון בבג"צ הודיעו נציגי פרקליטות המדינה לעו"ד גרשון גונטובניק ממשרד עו"ד וינרוט המייצג את "באמונה", כי המדינה תאפשר לקבל מענקים למשך חצי שנה נוספת.

במסגרת ההסכמים שהגיעו הצדדים מאפשרת המדינה פרק זמן של חצי שנה לצורך פתיחת תיקי משכנתא וקבלת ליווי מהבנקים.

"אנו שמחים שמישהו באוצר התעשת כדי שהזוגות הצעירים יוכלו לממש ציונות בפריפריה", אמר בתגובה מנכ"ל חברת באמונה, ישראל זעירא בעקבות הסכם הפשרה שהושג. "עם זאת אנו מצטערים שבשביל שהצדק יצא לאור צריך למשוך את המדינה בדיון בבג"צ. אני מאד מקווה שההחלטה שהתקבלה היום חותמת מסכת ארוכה זו".

הדיון בבית המשפט העליון התקיים על רקע עתירה לצו על תנאי שהוגשה בחודש אוגוסט האחרון באמצעות חמש עמותות הבונות בישוב ומנוהלות על-ידי חברת "באמונה". העתירה הוגשה לבית המשפט נגד שר האוצר, שר הבינוי והשיכון, ממשלת ישראל ורשות מקרקעי ישראל – בטענה כי הוראות המעבר שקבעה הממשלה לצורך קבלת המענקים בישוב חריש אינן ישימות. במסגרת העתירה דרשו העמותות מבית המשפט כי זה יורה לממשלה על הארכת הוראות המעבר והחלתן עליהן באופן בר ביצוע.

משמעות ההחלטה שהושגה היא כי העמותות הבונות בחריש ידרשו לחתום על הסכמי ליווי עם בנקים בתוך כשלושה חודשים לכל המאוחר. הליך חתימת הליווי עם בנק מלווה הוא ארוך מאד בעיקר בפרויקטים בהם מעורבות עמותות. בשל החשש שהדבר לא יושלם, אין בכוונת חברת באמונה להסיר את העתירה אלא להקפיאה למשך חצי שנה לצורך בחינת הנושא.

במסגרת ההסכמה שהושגה הודיעו נציגי פרקליטות המדינה כי בכוונתם להוציא חוזר עדכון לבנקים כבר בימים הקרובים. הסכם הפשרה קיבל תוקף של בית המשפט העליון בהרכב השופטים עדנה ארבל, אסתר חיות ואורי שהם. בית המשפט קבע כי הצדדים יעבירו הודעות עדכון בתוך 30 יום.