בואו ננפץ כמה מיתוסים חורפיים

סגן מנהל מחלקה פנימית במעייני הישועה מנפץ כמה מיתוסים חורפיים במיוחד - האם להתלבש חם? האם הקור מזיק? וכיצד לנהוג?

ד"ר אוריאל לוינגר , ט' בטבת תשע"ד

מנפץ מיתוסים. ד"ר לוינגר
מנפץ מיתוסים. ד"ר לוינגר
מעייני הישועה

ללכת יחפים – אם הדבר לא גורם לחוסר נוחות ומקפידים על מניעת יובש בכפות הרגליים, אין מניעה . אם הילד מבקש את הגרביים תנו לו ואם רוצה להוריד שיבושם לו.

אוכל קר – לאכול קר במקום קר כדוגמת גלידה קרה במקום עם רוח קרה מאד לא מומלץ. אך אין מניעה לאכול גלידה קרה גם ביום קר (מעבר לבעיית הדיאטה) אם האדם נהנה ממנה. לעיתים אני אפילו ממליץ על מאכל קר בעת כאבי גרון, כאשר משקה חם מחמיר את הכאבים .

חלונות פתוחים / סגורים – מילת הקסם היא איוורור, יש להקפיד על איוורור טוב של החדרים ולא לחיות במחנק הגורם למעבר מהיר של המחלות הוירליות בין הנמצאים במקום. האיוורור רצוי לזמן קצר כל שעה/ שעתיים . חימום החדרים לטמפרטורה לא גבוהה (מקסימום 25 מעלות). להקפיד על לחות מספקת בחדר, על ידי מכשיר אדים או מים חמימים המונחים על הרדיאטור, כדי למנוע את היובש האופייני לאוויר הקר (שחומם).

הלבשת הילדים – בדרך כלל הילדים יודעים אילו בגדים מתאימים להם. הילדים רצים ומשתובבים ומוציאים אנרגיות כך שהם מחממים את עצמם והבגדים לעיתים מפריעים. כמובן שיוצאים למקום קר במיוחד , או למקום שהילדים אל מכירים את מזג האויר המקומי יש לדאוג למלבוש חם מספק , אך אין כל טעם בהרים של בגדים.

אין ספק בכך שלקור ישנה השפעה על בריאותינו. אנו רואים שהשפעת מופיעה בעיקר בחורף. באזור קו המשווה ששם הטמפרטורות שוות כמעט כל השנה אין תנודתיות של השפעת והיא נמצאת בכל התקופות באופן שווה. בארצות הרחוקות מקו המשווה השפעת תופסת "תאוצה" בתקופת הקור.

מדוע השפעת שכיחה יותר בחורף?

לשאלה זו אין תשובה אחת אלא מדובר במכלול של גורמים, שאת חלקם ניתן למנוע ואחרים פחות. השפעת הינה מחלה וירלית שדרך ההדבקה של הוירוס הינו "אירוסול" – זאת אומרת דרך דרכי הנשימה, שאנו נושמים לתוכינו את האויר המכיל טיפות קטנות בתוכם נמצא הוירוס. האויר בחורף המכיל את הרטיבות מסוגל להכיל הרבה יותר וירוסים בתוכו וכתוצאה מכך אנו נחשפים לכמות גדולה של וירוסים ונדבקים. האויר בבתים לעיתים רבות לא מתאוורר , והיכולת של הוירוסים להתרבות ולעבור בין האנשים רבה.

הקור עצמו גורם לגירוי המערכת החיסונית שלנו ולעיתים גם לירידה קלה ביכולת העמידות שלנו לזיהומים שונים , בעיקר במערכת הריאות.

מחקר שנעשה לפני שנים רבות על בנאים החשופים לרוחות עזות , הראה עליה בשכיחות דלקות ריאה באנשים החשופים לרוחות משמעותיות, לעומתו מחקר שנערך בפנימיה שחלק מן האנשים ישנו עם חלונות פתוחים וחלק בחלונות סגורים לא הראה כל שינוי בין הקבוצות, כך שסביר להניח, שכמו כל דבר בחיים, היחסיות חשובה. רוחות פרצים לא , איוורור ומעט אויר קר כן.

ההסתגלות לקור היא מאד אישית, ישנם אנשים הסובלים בקור וישנם אנשים הנהנים מן הקור .

נושא נוסף שיש לשים לב אליו במיוחד בתקופת החורף. האויר הקר מסוגל להכיל פחות אחוזי לחות (אין עומס קור בחורף) ולכן העור שלנו מתייבש הרבה יותר בחורף. יש להקפיד על שימון העור ולמנוע ייבושו. יובש בעור גורם לסדקים לגירויים ולגירודים הפוצעים את העור ומהווים מקור כניסה למזיקים, כגון חיידקים.