"חוק פרוואר" - נגנז

השר לשעבר בני בגין הודיע על הפסקת קידומו של החוק להסדרת ההתיישבות הלא חוקית של הבדואים בנגב. "מנצלים את החוק לרווחים פוליטיים".

חזקי ברוך , ט' בטבת תשע"ד

הפגנות הבדואים נגד חוק פרוואר
הפגנות הבדואים נגד חוק פרוואר
צילום: פלאש 90
השר לשעבר בני בגין הודיע על הפסקת קידומו בכנסת של "חוק פרוואר" להסדרת התיישבות הלא חוקית של הבדואים בנגב.

בגין, שעמד בראש הוועדה שבחנה את התיישבות הבדואים כינס מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב בה טען כי "מאז שהצעת החוק עלתה בכנסת חברו כל מיני גורמים אינטרסנטים כדי להשיג רווח פוליטי". הוא הדגיש כי ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את הצעתו לגנוז את הצעת החוק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לשר לשעבר בגין על מאמציו והבטיח לקדם פתרון אחר. "בני ביצע את המשימה הלאומית באמונה ודבקות ראויים להערכה. נמשיך לפעול כדי למצוא פתרון לסוגייה החשובה הזאת למען כלל תושבי הנגב".

ח"כ זבולון כלפה (הבית היהודי) בירך על ההחלטה ואמר כי הצעת החוק שקידם בגין אינה נותנת פתרון מקיף לבעיה שקיימת עשרות שנים בנגב. "אני סבור כי ניתן לפתור את עניין הסדרת ההתיישבות של האוכלוסייה הבדואית באופן שונה מהמתווה שהוצע על ידי השר לשעבר בגין".

לדברי כלפה, החוק שניסח בגין עסק בתביעות הבעלות על הקרקע, "אבל זה נוגע רק ל-5% מהתושבים שמתוכם חלק כבר מסודרים. בשטח, יש אוכלוסייה גדולה שלא מוסדרת, חיה בתנאים גרועים, עם הזנחה בחינוך וברווחה. בהם צריך לטפל מהשורש".

"רוב החוק עוסק בתמורות, כלומר בזכאות על הקרקע ובמה שיקבלו במקום. אבל כמעט ואינו עוסק בהסדרת היישובים למרות שזהו שם החוק. החוק אינו עוסק בהקמת היישובים החדשים: תשתיות, חינוך, בריאות". ח''כ כלפה אמר עוד כי בחוק שהוצג לחברי ועדת הפנים "חסר את הדבר הבסיסי ביותר, בשום מקום לא הוצגה לח"כים מפה המציגה כיצד יראה הנגב לאחר יישום חוק ההסדרה".

ח"כ דב חנין (חד"ש) הגיב להודעת השר לשעבר ואמר כי "בחודשים האחרונים ניהלנו, בכנסת ובציבור, מערכה מורכבת נגד חוק שמשמעותו המעשית היתה נישול וגירוד של אלפי אזרחים בדואים מכפריהם ומבתיהם. בתוך הכנסת קידמנו שיתופי פעולה חוצי מפלגות כדי להראות שקיימת חלופה צודקת ומעשית הרבה יותר.

"הצענו להשאיר בצד את סוגיית הויכוח על הבעלות שאין אפשרות לפתור אותה בתנאים הנוכחיים ולקדם במקומה מהלכים אמיתיים של הסדרה תכנונית הוגנת לכפרים הלא מוכרים תוך מתן פתרונות אמיתיים למצוקות הקשות שיש בהם היום. אני מקווה שזה יהיה סופו של פרק ארוך של עימות בין המדינה לבין האזרחים הבדואים ופתיחת דף חדש של הידברות איתם", הוסיף ח''כ חנין.

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה בתגובה להחלטה לגנוז את הצעת החוק כי "אחרי שהבעירה את הנגב, ממשלת ישראל נזכרת להתחרט. אני נושמת לרווחה יחד עם תושבי הנגב, הבדואים והיהודים כאחד, לנוכח הדברים של בני בגין על הקפאת תוכנית פראוור. עכשיו הזמן להשקיע את הכסף שהמדינה תכננה לבזבז על נישול הבדואים מבתיהם, בחיבור היישובים למים, חשמל, ושאר התנאים הבסיסיים שכל אזרח בישראל זכאי להם".

הפגנה בחיפה נגד חוק פרוואר

יו"ר הקואליציה, ח''כ יריב לוין (הליכוד ביתנו), האריך השבוע כי חוק פרוואר ייגנז במתכונתו הנוכחית. זאת לאחר שהתברר כי מנסחו, השר לשעבר בני בגין, לא פנה אל ראשי האוכלוסיה הבדואית כדי לקבל את הסכמתם. "אין סיכוי להעביר את חוק פראוור בקריאה שנייה ושלישית במתווה הקיים, כי אין הצדקה לכך", אמר לוין.

ח''כ לוין טען כי החוק מקנה הטבות מרחיקות לכת לבדואים שהשתלטו על אדמות הנגב. "הסכמנו לקדם את החוק רק משום שבני בגין אמר שהתייעץ עם נציגות הבדואים ושזה המתווה היחיד שיסכימו לו ושמבחינתם - יישומו של החוק יהיה סוף פסוק בכל הנוגע לטענות שלהם על הקרקע. היום התברר שהוא לא שוחח איתם בעניין ולא קיבל את תמיכתם", הסביר.

יצוין כי מפלגות ישראל וביתנו והבית היהודי קיבלו לאחרונה החלטה משותפת לפיה יפעלו יחדיו על מנת לטרפד את החוק להסדרת ההתיישבות הלא חוקית של הבדואים בנגב. המהלך יצא לדרך בברכת שני המנהיגים, השרים אביגדור ליברמן ונפתלי בנט, כאשר הדמויות שמובילות אותו בכנסת הם חברי הכנסת רוברט אילטוב וחמד עמאר מישראל ביתנו, והשר אורי אריאל וח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי.