נזקי הסופה: למעלה מ-300 מיליון שקל

אלפי בני אדם נצורים בירושלים ובצפון, יישובים רבים עדיין מנותקים מחשמל. נזקי הסופה נערכים במאות מיליוני שקלים.

בני משה , י"א בטבת תשע"ד

שלג בירושלים, הבוקר
שלג בירושלים, הבוקר
ערוץ 7

מרכז השלטון המקומי ביצע הערכות ראשוניות באשר לנזקים וההוצאות שנגרמו לרשויות המקומיות כתוצאה מהסופה.

בסיכום בין שלמה בוחבוט, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מעלות תרשיחא ובין שר האוצר יאיר לפיד נקבע כי  האוצר יכסה כל הוצאה מיוחדת של הרשויות בגין הסופה עבור הצלת חיי אדם וסיוע לנזקקים.

בוחבוט קרא לכל ראשי הרשויות רשויות לנהוג בכל האמצעים הנדרשים להצלת חיי אדם ולסיוע לנזקקים, ללא כל שיקול כספי. מרכז השלטון המקומי פועל לסיוע בין הרשויות, בין היתר הועברו עשרות צוותים וכלים לפינוי שלג לירושלים וכן נערכה פנייה מטעם יו"ר המרכז מר בוחבוט לצבא כדי לסייע בפתיחת הכבישים בצפת.  

שלמה בוחבוט, אמר "הימים האלה חושפים את מחדל ההיערכות של מדינת ישראל. לא ייתכן כי מדינה שלמה תושבת ללא פתרון וכי לרשויות המקומיות לא ימצאו האמצעים הנדרשים כדי לסייע לאזרחים בשעה זו. חובתה של המדינה להקים גוף מרכזי אחד שיטפל בכל הנזקים שנגרמו וכן להיערך לבאות כך למשל, יש להקים מחסני ציוד אזוריים שיספקו את הציוד הנדרש לרשויות בעיתות חירום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים מוקדם יותר הערכת מצב והנחה את משרדי הממשלה השונים, גורמי הביטחון וחברת החשמל לפעול למילוין של שלוש משימות מרכזיות - מול נזקי הסופה. "המשימה הראשונה היא הצלת חיים, תוך עדיפות לאיתור יזום של קשישים הזקוקים לטיפול", הנחה נתניהו.

בנוסף קרא ראש הממשלה לדאוג לפתיחת הצירים, לכל המקומות שעדיין לא מחוברים לחשמל. משימה נוספת שהונחה על הפרק - היא היערכות לשיטפונות, שצפויים להתחיל בקרוב, בעקבות המשקעים הרבים.