צה"ל סייע, גם מילואמניקים הוקפצו

פלוגת דוכיפת מבסיס האימונים החטיבתי סייעה לאנשים באזור ירושלים שנקלעו למרכז הקהילתי בתוצאה מהסופה. צה"ל נרתם למבצע הסופה.

עוזי ברוך , י"א בטבת תשע"ד

צה"ל בשטח
צה"ל בשטח
דובר צה"ל

הרמטכ"ל בני גנץ ביקר היום בפיקוד הצפון וקיים שם הערכת מצב עם פיקוד העורף, עיריית צפת, וכל גורמי הביטחון בצפון.

"מדובר בתמונה של אירוע שמתנהל בשליטה. ישנן לא מעט בעיות כתוצאה מהסופה, הרבה נפילות של עצים על כבלי חשמל. המשימה העיקרית של הצבא החל מאחה"צ היא של החזרת התושבים של צפת וירושלים לשגרה בהתאם למצב הבטיחותי. לא בכל המקומות אפשר לטפל בגלל תנאי הדרך ובגלל תנאי מגז האוויר", אמר גורם צבאי.

"ביום-יומיים האחרונים מנסים להחזיר את האנשים לשגרה, ומניחים שבשעות הקרובות כלל הגורמים יתודרכו בקשר לכל המקומות שאפשר להחזיר לתנועה. לא את כל המקומות אפשר לחזיר לתנועה, חלק לא לתנועת רכב רגיל.

לדברי הגורם, הפיקוד והשליטה נשארים כפי שהיו עד כה, צה"ל מסייע למשרד לביטחון פנים, ופועל תחת הנחיות המשרד והנחיות עיריית ירושלים והמשטרה. מדובר בתיאום הדוק. כלל הגופים לוקחים בחשבון שהדברים יקרו בדירוג, במקביל לפתיחת הצירים.

לדבריו, "יש שמונה צוותים עם חברת החשמל ברחבי הארץ, עוזרים לפתוח את החשמל לזרימה מוחלטת אחרי פתיחה צירים. אירוע החשמל הוא מאוד קריטי ובצה"ל פועלים עם חברת חשמל בכדי להשמיש את הקווים. סדר העדיפויות של חברת החשמל הוא מהמתח הגבוהה למתח הנמוך".

בין 8-12 נגמ"שים עובדים בכל הגזרות, המשימה היא להגיע למקומות שמחייבים חילוץ עם נגמ"ש ובאופן מיידי, אמר הגורם. "היו אנשים שהיו נתונים במצב שקשה לחלץ, ראינו מצבים כאלה בצפון, אנשים שנסעו על הכביש, העבירו את הרכב למקום גבוה בשלג ונטשו את הרכב. זה מקשה מאוד על פתיחת הצירים כי צריך לגרור ולפנות את הרכב".

צה"ל גייס היום כמה עשרות חיילים מפיקוד העורף לצורך סיוע לרשויות המקומיות.

המספרים המלאים:

אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל סיפק כ-18 אוטובוסים, 31,000 שקיות חימום, 20,000 מנות חמות, 300 כריכים, 200 חמגשיות חמות, 1,000 מזרנים, 1000 שמיכות, 1000 שקי שינה, 10,000 כלים חד פעמיים, 20,000 בקבוקי מים, 25,000 מלח שלגים, 600 מנות קרב.

פיקוד המרכז סיפק כשישה רכבי הצלה וחילוץ, 30 רכבי 4 על 4, מתוכם 15 האמרים, 4 נגמשים כמו כן הוקצו 2 פלוגות מחטיבת כפיר שפעלו תחת פיקוד העורף באיזור יהודה ושומרון. סופקו כ- 6 מפלסות 12 שופלים 6 מחפרונים.

בפיקוד הצפון הוקצו לטובת כוחות פיקוד העורף 2 רכבי חילוץ והצלה, 4 נגמ"שים ומספר רכבים. כוחות העורף בפיקוד צפון סייעו לשני מרכזי קליטה בעיר צפת והעבירו אספקת מזון. בנוסף- כ-500 חיילים מכלל צה"ל סייעו בטיפול בנזקי הסופה. בוצעה חלוקת סולר למוסדות מיוחדים בירושלים. אפשרו תדלוק במחנה עופר.

כמו כן פיקוד המרכז הקצה דלק לבתי חולים בירושלים