לתמרן בין ישובים מנותקים מחשמל

ישוב אחד בלבד במועצת מרום הגליל נותר מחובר לחשמל. ראש המועצה מספר על 48 שעות עבודה ללא הרף בין ישובים מנותקים.

שמעון כהן , י"ב בטבת תשע"ד

שלג בצפון
שלג בצפון
צילום: פלאש 90

במועצה האזורית מרום הגליל מנותקים מרבית הישובים מחשמל גם היום (ראשון).

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר ראש המועצה, עמית סופר, על ההתמודדות המורכבת זמן קצר לאחר סיור שקיים יחד עם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו.

בראשית דבריו מספר סופר, כי אתמול כבר התקיים סיור יחד עם השר לביטחון פנים אהרונוביץ' על מנת לבחון את הדרכים בהם ניתן לפתור מצוקות של ישובים שלמים במרחב המועצה. "אנחנו פועלים סביב השעון כבר 48 שעות ללא הפסקה וללא שינה במתכונת חירום לטובת התושבים. אנחנו מנותקים מתקשורת ומחשמל. הקמנו את החמ"ל שלנו בריחניה, הישוב הצפוני ביותר שלנו, היחיד שלא נותק, ומכאן אנחנו פועלים עם כל הכוחות שנמצאים בשטח".

אז איך מתפקדים תוך ניתוק מוחלט של המערכות בין ישובי המועצה? סופר מספר: "אנחנו פועלים בדרכים שונות עם מזכירי הישובים והרב"שים. הכנסנו גם פלוגות של חיילים שעוברים בית בית כדי למפות כל בעיה. פינינו גם כתשעים משפחות עם קשישים ותינוקות לבתי מלון בטבריה ולצימרים בישובים הדרומיים יותר. אנחנו מסייעים בכל עת וככל הניתן לכל פנייה שמגיעה אלינו".

סופר מדגיש בדבריו כי מדובר במצב חירום חסר תקדים, כהגדרתו ובמה שהוגדר כ'אסון טבע'. "אני לא זוכר סערה כזו עם מאסה אדירה כזו של שלג בטווח קצר כל כך. גגות קרסו וכך לולים והפסקת החשמל של למעלה מ-48 שעות. מאות עצים קרסו על כבלים. צוותי חברת חשמל מאזור חיפה הגיעו לתגבר והם עובדים מסביב לשעון כדי לחבר. משיחה שלי עם מנכ"ל חברת חשמל אני מקווה שעד הערב יחוברו כל הישובים".

לדבריו שרי הממשלה התגייסו בזה אחר זה לסייע לתושבים ולמועצה לניהול המשבר. ראשון השרים היה השר ישראל כץ שיצר קשר אתמול בבוקר ולאחריו שר הפנים גדעון סער והשר לפיתוח הנגב והגליל סילבן שלום ושאר השרים הרלוונטיים. "תמיד אפשר להשתפר אבל נעשות כאן פעולות חשובות ושיתוף הפעולה נעשה באופן טוב מאוד".

בהמשך דבריו שלל סופר את הדיווח לפיו נגמ"ש צה"ל התדרדר תוך כדי עבודות לפינוי הצירים בין הישובים. לדבריו מדובר באחד הנגמ"שים שהוזמנו לסיוע צה"לי לטובת פינוי הצירים אך הוא לא התדרדר אלא לכל היותר החליק.