תלונה במשטרה נגד מעורבות לבני בבחירת ניצן

שרים קבעו כי מעורבות לבני בבחירת עו"ד ניצן לפרקליט המדינה הייתה לא חוקית. תושב פתח תקווה עשה את הצעד הנוסף והגיש תלונה.

שמעון כהן , י"ג בטבת תשע"ד

שמואל פישר
שמואל פישר
צילום עצמי

שרי הממשלה אמנם הלינו על מעורבותה של שרת המשפטים בהליך בחירתו של עו"ד שי ניצן לתפקיד פרקליט המדינה, אולם איש מהם לא נקט יוזמה של ממש נגד המהלך. לנוכח התנהלות זו של השרים בחר שמואל פישר, אזרח מהשורה תושב פתח תקווה, להרים את הכפפה ולהתלונן למשטרה נגד השרה לבני.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר פישר על התלונה שהגיש ועל המכתב ששיגר ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, אודות ההתנהלות הבעייתית של השרה בפרשה.

פישר מזכיר בקצרה את השלשלות העניינים: בישיבת הממשלה שנערכה ביום א', 24/11/13, הביאה שרת המשפטים, השרה ציפי לבני, את מועמדותו של עו"ד שי ניצן לתפקיד פרקליט המדינה. במהלך הדיון בממשלה הודיעה השרה לבני כי היא התערבה בעבודתה של ועדת האיתור וזאת מתוך כוונה שהוועדה תציע לממשלה את מועמדותו של מר שי ניצן.

במכתבו ליועץ מצטט פישר את דברי השרה המתפארת במעורבותה בהליך המינוי. על פי הדיווחים השרה הצהירה במפורש כי "אני שוחחתי והפעלתי השפעה על יו"ר ועדת האיתור - לא יכול היה להיבחר מישהו שלא על דעתי".

לדבריו של פישר מדובר בלא פחות מאשר עבירה על החוק וכאשר היא מתבצעת על ידי שרת המשפטים של מדינת ישראל הרי שמדובר במעשה חמור במיוחד.

במכתבו מזכיר פישר כי כבר בישיבת הממשלה ביקרו השרים את לבני. שר התיירות, עוזי לנדאו, טען בישיבה כי "אם לבני התערבה – יש מקום לפתוח בחקירה". שר התחבורה, ישראל כץ, טען כי "על פי הכללים, לשרה לבני אסור להתערב בהחלטותיה של ועדת האיתור". עוד הוא מוסיף ומזכיר כי השר נפתלי בנט התבטא ואמר כי אם משרד אחר היה נוהג כך הרי שהיו מעמידים אותו לדין על כך.

"בהיותם שרים חזקה עליהם כי יודעים הם היטב את החוק ואת הכללים האוסרים על שרים להתערב במינויים מקצועיים ולהשפיע על החלטת ועדת האיתור", כותב פישר ליועץ המשפטי לממשלה.

"מקומם ששרת המשפטים מצפצפת על החוק. כשאזרח קטן עושה עבירה הוא מובא לדין", הוא אומר ומבהיר כי מאחר והשרים לא נהגו כפי שניתן היה לצפות מהם ולא הגישו תלונה נגד השרה לבני עשה זאת הוא עצמו. פישר פנה למשטרה. "ישבתי מול קצינה שרשמה את תלונתי", הוא מספר, ובמקביל שיגר את מכתבו ליועץ המשפטי לממשלה. לטעמו היה על היועץ עצמו להפסיק את ישיבת הממשלה בעקבות דבריה של לבני, אך הוא לא עשה זאת ומכיוון שכך מבקש פישר עצמו מוויינשטיין לפעול על פי החוק ולחקור את הסוגיה: "בהתאם לכל האמור לעיל אבקשך לפתוח בחקירה דחופה בקשר עם התערבותה של השרה ציפי לבני בעבודתה של ועדת האיתור לתפקיד פרקליט המדינה", כותב פישר לויינשטיין.

יצוין כי העומד בראש ועדת האיתור שבעבודתה התערבה השרה לבני הוא ויינשטיין עצמו. פישר רואה בכך עדות נוספת למבנה הקלוקל של המערכת הקיימת כיום במדינת ישראל. "יש כאן יד רוחצת יד ושילובי אינטרסים במגמה למנות פרקליט מדינה שפעל נגד המתנחלים ואולי רוצים אותו בתפקיד לקראת גירושים נוספים", הוא אומר.

לצד דברים אלה מוסיף פישר וטוען כי השרים דנו רק בכשרות הליך מינויו של עו"ד ניצן לתפקיד ולא עסקו במידת התאמתו לתפקיד. הוא מזכיר בהקשר זה את התנהלותו בתקופת העקירה והגירוש כאשר מנע מחאה דמוקרטית של מתיישבים ותומכיהם, כאשר איפשר למשטרה להכות מפגינים ללא דין ומעשים דומים כפי שעלו מפרוטוקולים של דיונים בכנסת.