"זרימות שלא ראינו 50 שנה"

ברשות המים מברכים על הכמויות הרבות של גשמי ושלגי הברכה שירדו בסופה האדירה. ד"ר אמיר גבעתי: מההר ודרומה כבר עברנו את הממוצע.

בני טוקר , ט"ו בטבת תשע"ד

ואדי א-רדידה
ואדי א-רדידה
הרב משה כהן

ברשות המים מברכים על הכמויות הגדולות של גשמי ושלגי הברכה שירדו בסופה הקשה.

בראיון לערוץ 7 אומר האחראי על תחום המים העיליים ברשות המים, ד"ר אמיר גבעתי, כי זרימות כמו שהיו בסופה האחרונה לא נמדדו בדרום כבר חמישים שנה, "היו מקומות שנשברו שיאים - כך באזור הנגב, כשביום שישי האחרון מדדנו בנחל לכיש 265 קוב לשנייה, זה דבר שלא היה עשרות שנים".

הוא סיפר כי הכנרת עלתה בעשרה סנטימטרים ואנחנו מניחים שעם הפשרת השלגים המפלס יעלה עוד, "כמויות רבות של שלג ימשיכו לחלחל למי התהום. מאגרי מי התהום באזור ההר והשומרון גדלו מאוד בימים האחרונים, עשרות מילוני קוב של מים חלחלו לאקוויפר ההר, כך שלצד הנזקים והקשיים יש גם הרבה ברכה".

לדבריו, דווקא בצפון הארץ יש אכזבה מסוימת, "בבניאס ובדן הזרימות חלשות, בניגוד לסופות החזקות הקודמות שהיו בצפון, הפעם הייתה אכזבה. השלג בצפון יפה, אבל הנחלים לא גועשים, נחל סער עדיין לא זורם, עיקר הגשמים ירדו במרכז הארץ ובנגב המערבי".

גבעתי טוען כי החורפים האחרונים התאפיינו באירועים קיצוניים, "נזכיר שנובמבר ואוקטובר לא ראינו גשמים , ואמנם הסופה האחרונה העלתה את הממוצע באזור ההר ודרומה, אבל בצפון אנחנו עדיין מתחת לממוצע הגשמים לעונה".

"כרגע אנחנו לא רואים גשמים בעשרה הימים הקרובים, שזה דבר שלא אופייני לחורף רגיל שבו יש אירוע גשם לפחות פעם אחת בשבוע".